NATURALNE OLEJKI ROŚLINNE - WSPARCIE DLA ZMYSŁÓW I CIAŁA 

Pobudzają zmysły, pielęgnują ciało i przynoszą odprężenie po dniu pełnym wrażeń. Cudowne naturalne olejki eteryczne oraz olejki pielęgnacyjne do ciała, zaopiekują się Tobą troskliwie. Olejki eteryczne przeznaczone są do aromaterapii, jako dodatek do kąpieli lub oleju bazowego do masażu. Ze względu na działanie antyseptyczne, wykrztuśne, regeneracyjne olejków eterycznych, inhalacje z ich dodatkiem przynoszą ulgę w schorzeniach np. dróg oddechowych i skóry. Za to olejki pielęgnacyjne takie jak olejek arganowy, czy olejek z awokado świetnie sprawdzają się w roli codziennego kosmetyku do twarzy, ciała i włosów oraz mogą stanowić olej bazowy do masażu ciała.

OLEJKI

Olejki roślinne czy oleje roślinne? Czy jest to, to samo?

Oleje roślinne to ciecze lub ciała stałe (jak w przypadku oleju kokosowego czy kakaowego) tłuszczowe, pozyskiwane z surowców roślinnych na drodze procesu tłoczenia lub ekstrakcji z nasion, owoców lub orzechów. Natomiast olejkami roślinnymi, a dokładniej olejkami eterycznymi, pozyskiwanymi z roślin, nie są oleje. Choć mogą przypominać oleistą ciecz, to jednak są one mieszaninami związków chemicznych takich jak:

  • estry
  • aldehydy
  • alkohole
  • laktony
  • terpeny

Dzięki tak bogatemu składowi, wykazują one mnóstwo właściwości korzystnych dla zdrowia człowieka. Olejki pozyskuje się na drodze ekstrakcji, destylacji z parą wodną oraz wytłaczania z kwiatów, liści, kory, korzeni, owoców. Poza intensywnym zapachem, olejki eteryczne wykazują działanie m.in.:

i wiele innych.

Olejki naturalne

Olejki naturalne jak sama nazwa wskazuje pochodzą z natury, czyli z w tym wypadku z surowców roślinnych (istnieją również „naturalne olejki aromatyczne zwierzęce” np. piżmo, ale pozyskiwane na innej drodze). W większości przypadków służą one zdrowiu człowieka, choć są to mieszaniny tak silnie skoncentrowane, że przy bezpośrednim zastosowaniu na skórę czy błony śluzowe, mogą spowodować poparzenie. Dlatego też przy ich stosowaniu, należy zachować bezpieczeństwo oraz zasady lege artis (z łac. według zasad sztuki)*. Niestety często mylone są one z olejkami zapachowymi, które mimo swojego pięknego, często dużo bardziej intensywnego aromatu, olejkami eterycznymi nie są, nie posiadają ich właściwości. Są to mieszaniny sztucznych składników zapachowych, szkodliwych dla człowieka, mogących powodować alergie, wysypki, a nawet zatrucia.

Oleje i olejki do masażu

Jedną z metod korzystania z fenomenu olejków eterycznych są masaże z ich użyciem. Pamiętajmy, że nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę! Możemy natomiast sporządzić olejowo-olejkową miksturę do masażu. Wystarczy wymieszać olej bazowy z odrobiną ulubionego olejku eterycznego. Olejem bazowym może być np. olej migdałowy, słonecznikowy, z pestek winogron lub nawet kukurydziany. Należy dobrać taki olej, którego zapach nie będzie konkurował z zapachem olejku eterycznego. Warto sięgać po rzadszy olej, aby ułatwić rozprowadzanie go po skórze. Olejek eteryczny  dobieramy do efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli ma to być masaż osoby przeziębionej, borykającej się np. z katarem lub kaszlem, dobrym wyborem będzie olejek majerankowy, olejek oregano czy olejek sosnowy, które to ułatwiają oddychanie, działają wykrztuśnie. Nie nadają się one natomiast do masażu relaksującego. W tym wypadku należy wybrać kojący, przyjemny aromat np:

Masaż, który złagodzi ból mięśni i stawów, powinien opierać się na olejku imbirowym, olejku miętowym, olejku rozmarynowym, czy olejku eukaliptusowym. Olejki te pobudzają krążenie podskórne krwi, delikatnie podrażniają zakończenia nerwowe dając uczucie łagodzenia bólu. Aromaterapia to ogromna wiedza z zakresu aromatów oraz właściwości każdego z olejków eterycznych. Tę wiedzę warto wykorzystać również podczas masażu. Ciesz się jej bogactwem korzystając z szerokiego asortymentu zielarskiego sklepu internetowego Zielnik Jagi

 

Bibliografia:

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Lege_artis

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl