Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Producenci

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE - AROMATERIAPIA W TWOIM DOMU

Naturalny olejek eteryczny to esencja rośliny zamknięta w aromatycznej kropli. Olejki eteryczne przeznaczone są do użycia podczas masażu, inhalacji, kąpieli, rytuału saunowego, aromaterapii a także do zastosowania na skórę i włosy. Niesamowity aromat olejków uwalniający się podczas ich stosowania koi zmysły. Olejki bowiem nie tylko wykazują  przeciwbólowy, rozkurczowy czy przeciwdrobnoustrojowy wpływ na nasze ciało, ale i zbawienne działanie na umysł. Wprowadzają nas w stan rozluźnienia, komfortu i relaksu. 

OLEJKI ETERYCZNE

Olejki eteryczne na poprawę zdrowia i nastroju - zastosowanie

Olejki eteryczne to pachnące mieszaniny związków organicznych występujących w roślinach. Olejki te najczęściej pozyskuje się z kwiatów, liści, owoców lub skórek owocowych, korzeni, kłączy, kory i nasion. Substancje te najczęściej pełnią funkcję odstraszającą lub przyciągającą zwierzęta. Choć nazywamy je „olejkami” to nimi nie są. Mają one oleistą konsystencję, ale z chemicznego punktu widzenia są bogatymi mieszaninami składającymi się ze związków terpenowych, węglowodorów, alkoholi, aldehydów, eterów, eterów i ketonów. Olejki pozyskuje się z surowców roślinnych na drodze destylacji z parą wodną, wyciskania/tłoczenia oraz ekstrakcji.

Olejki eteryczne, a olejki zapachowe

Olejki eteryczne ze względu na swój intensywny zapach są olejkami zapachowymi, jednak olejki zapachowe nie zawsze są olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne, to naturalne substancje, pozyskiwane z surowców roślinnych. Natomiast popularne olejki zapachowe, to sztucznie uzyskane substancje, na drodze reakcji chemicznych. Olejki zapachowe charakteryzują się bardziej intensywnym zapachem. Nie wykazują jednak żadnych właściwości prozdrowotnych w przeciwieństwie do naturalnych olejków eterycznych. Niestety mogą być powodem alergii lub sprzyjać astmie, jeśli stosujemy ich zbyt dużo i często. Olejki te mają niekiedy fantazyjne zapachy np. „czekoladowe ciasteczko” czy  „kawa z mlekiem”.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne zazwyczaj stosuje się do inhalacji, masażu, aromaterapii. Używa się ich również do komponowania, aromatyzowania olejków do ciała, które są alternatywą do tradycyjnych perfum. Są dodatkiem do naturalnych kosmetyków do higieny i pielęgnacji ciała tj. naturalne mydełka, szampony, masła do ciała. Olejki ze względu na związki aktywne, które w nich występują, używane są do odstraszania owadów np. moli czy komarów. Do tego celu można wykorzystać:

Olejki eteryczne, a szczególnie olejek cytrynowy stosowany jest w ramach rehabilitacji zmysłu węchu po jego zaniku. Własna kompozycja zapachowa naturalnych olejków, wymieszana np. w małym słoiczku z sodą, umieszczona w szafie, odświeży naszą garderobę.

Olejki do inhalacji

Ten sposób użycia olejków, szczególnie zalecany jest podczas przeziębienia, kataru, zatkanych zatok, kaszlu. Inhalacja lub dyfuzja z parą wodną olejków działających wykrztuśnie, antyseptycznie ułatwi nam walkę z doskwierającym schorzeniem. Są to:

Dodatkowo: olejek miętowy, olejek anyżowy, olejek eukaliptusowy oraz olejek szałwiowy pozwolą nam „wziąć głęboki oddech”, ułatwiają oddychanie, działają rozkurczowo na oskrzela. Olejki eteryczne można zażywać w postaci: tradycyjnej inhalacji nad miską z gorąca wodą z olejkiem eterycznym, za pomocą dyfuzorów i nawilżaczy ultradźwiękowych, nawilżaczy zawieszanych na kaloryferze, a także podczas gorącej kąpieli, gdzie dodajemy kilka kropli olejków do wanny z wodą. Należy je najpierw wymieszać np. z solą do kąpieli, miodem, lub choćby z płynem do kąpieli.

Olejki do masażu

Masaż z olejkami eterycznymi jest również pomocny w walce z przeziębieniem, aplikując olejek eteryczny, wymieszany z olejem bazowym np. na klatkę piersiową, czy plecy. Wykorzystać go jednak można też w innych przypadkach. Gdy doskwierają nam bóle mięśniowe np. po intensywnym treningu, ból stawów i kości w różnych schorzeniach, ból towarzyszący stłuczeniom, urazom mechanicznym, siniakom. W tych sytuacjach z pomocą przyjdą nam masaże lub okłady z dodatkiem olejków eterycznych. Tutaj zastosować możemy olejki działające rozgrzewająco takie jak: olejek goździkowy, olejek cynamonowy, olejek oregano oraz chłodząco: olejek miętowy, eukaliptusowy, anyżowy. Są to olejki pozyskiwane zdecydowanie z grupy ziół dla sportowców. Świetnie sprawdzają się też ich mieszanki o przyjemnych kompozycjach zapachowych. Olejki pobudzają krążenie krwi, działając na zakończenia nerwowe łagodzą odczucie bólu. Wiele z nich wykazuje także działanie przeciwzapalne. Po takim masażu warto okryć masowane miejsce ciepłym kocem, by jak najdłużej utrzymać ciepłotę ciała. Aby prawidłowo użyć olejku eterycznego do masażu, należy go rozcieńczyć w oleju bazowym np. oleju ze słodkich migdałów lub innym dowolnym. W przypadku schorzeń reumatycznych warto zastosować olej żywokostowy jako olej bazowy. Masaż relaksacyjny poleca się wykonywać z olejkami mniej intensywnymi, tak aby i zmysły mogły odpocząć. Można wtedy sięgnąć po olejki z owoców cytrusowych:

a także:

Aromaterapia

Aromaterapia to w dużym uproszczeniu „leczenie zapachem”. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne wpływają na nasze samopoczucie, nastrój, funkcje poznawcze, umysł, a także ciało. Aromaterapia to wszystkie metody i sposoby użycia olejków eterycznych: masaż, inhalacja, dyfuzje, rozpylanie, nawilżanie powietrza z dodatkiem olejku. Dodać można tutaj jeszcze metodę wdychania olejków bezpośrednio z buteleczki. Wystarczą 2-3 głębsze wdechy. Olejków nie należy stosować bezpośrednio na skórę, dlatego ważne by zachować ostrożność i nie dotknąć olejku ustami lub nosem.

Gdzie kupić olejki eteryczne?

Prawdziwe olejki eteryczne można spotkać w sklepach zielarskich, niektórych drogeriach, sklepach z produktami medycyny alternatywnej lub ajurwedyjskimi, czasem nawet w aptekach. Należy dokładnie czytać skład oraz opis olejku na butelce, by przez przypadek nie wybrać olejku zapachowego, który nie zda egzaminu w przypadku aromaterapii. Na opakowaniu powinien widnieć napis: olejek eteryczny, naturalny olejek eteryczny, 100% olejek eteryczny wraz z nazwą surowca lub kompozycji jeśli są to mieszaniny olejków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl