SZWEDZKIE zioła gorzkie na nalewkę 90,2g
Opis
SZWEDZKIE zioła gorzkie na nalewkę - mieszanka ziołowa
Szwedzkie zioła gorzkie, to mieszanka ziół wspierających trawienie. Jak nazwa "zioła gorzkie" wskazuje, ziółka te mają gorzki smak, a co za tym idzie wspomagają wydzielanie soków trawiennych i żółci. Zalecane są przy niestrawności, nudnościach, braku apetytu, nadmiernym przelewaniu się treści pokarmowych i zaparciach.
Choć gorzkim ziołom szwedzkim przypisuje się głównie działanie wspomagające układ pokarmowy, to jednak można je stosować również zewnętrznie. Nalewka z ziół gorzkich wcierana w bolące mięśnie i stawy będzie działać przeciwzapalnie, rozgrzewająco oraz delikatnie uśmierzać ból przy schorzeniach reumatycznych.
Mieszanka ziołowa według receptury Marii Treben.
Arcydzięgiel
Stymuluje układ trawienia do wydzielania soków trawiennych i żółci. Wspomaga oczyszczanie organizmu ze względu na właściwości moczopędne. Korzeń arcydzięgiela wpływa rozluźniająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego (łagodzi ból brzucha), oddechowego, jednocześnie pobudzając krążenie krwi w organizmie. Przetwory z arcydzięgla sprawdzają się w terapii schorzeń na tle bakteryjnym, grzybowym i pierwotniakowym.
Kurkuma biała
Kłącze kurkumy biała to rzadko spotykana roślina. Wspomaga proces trawienia, łagodzi wzdęcia i kolkę. Jest szczególnie znana ze swoich właściwości oczyszczających krew i przeciwzapalnych.
Ziele bylicy piołun - susz ziołowy
Ziele bylicy piołunu łagodzi niestrawność, reguluje wydzielanie żółci, poprawia perystaltykę jelit. Wspomaga wydzielanie soków żołądkowego, trzustkowego i jelitowego. Sprzyja wchłanianiu składników pokarmowych w jelitach. Niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Delikatnie rozkurcza mięśnie gładkie m.in. układu pokarmowego, przynosząc ukojenie np. w kolkach. Działają również przeciwzapalnie. Tradycyjna fitoterapia zaleca przetwory z piołunu w celu oczyszczenia krwi, obniżenia gorączki. Regularne spożywanie przetworów z piołunu pomaga w walce z bakteriami, grzybami i pierwotniakami.
Manna
Ziele manny wykazuje działanie odtruwające i moczopędne. Wspomaga organizm w zwalczaniu bakterii i grzybów.
Dziewięćsił
Korzeń dziewięćsiłu sprzyja pracy układu pokarmowego. Dzięki zawartości inuliny, stymuluje rozrost korzystnej i niezbędnej człowiekowi mikroflory jelit. Wpływa na poprawę przemiany materii. Łagodzi zaparcia i wzdęcia. Stymuluje funkcjonowanie wątroby i żołądka, a także wydzielanie żółci i pracę dróg żółciowych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, w szczególności wobec gronkowca.
Składniki: arcydzięgiel korzeń, kurkuma biała korzeń, bylica piołun ziele, manna ziele, senes liść, teriak ziele, dziewięćsił korzeń, mirra, rabarbar korzeń, kamfora, szafran
Przygotowanie: 1 opakowanie mieszanki ziół należy zalać 2 litrami alkoholu (38-40 %), macerować 2 tygodnie, następnie przecedzić i zlać do butelek z ciemnego szkła.
Dowiedz się więcej z naszego bloga! Zioła szwedzkie - właściwości i zastosowanie
Uwaga:
Nie zażywać, w przypadku alergii na produkt. Tekst na podstawie ogólnodostępnej literatury zielarskiej. Podane informacje nie stanowią porady lekarskiej.
nalewka, treben
Tylko osoby zalogowane mogą dodawać opinie. Dokładamy wszelkich starań, by opinie pochodziły od klientów, którzy używali produktu lub go nabyli. Opinie są zbierane, weryfikowane i publikowane zgodnie z punktem regulaminu dot. zamieszczania opinii.