Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

KĄPIEL W ZIOŁACH - ZIOŁOWE SPA W DOMU

W zagonionym świecie, gdzie liczy się każda minuta dnia i nocy, dużym wyzwaniem jest odpowiednie zadbanie o siebie w sferze fizycznej oraz psychicznej. Kąpiele ziołowe to znakomite rozwiązanie, które przynosi ulgę ciału i umysłowi. To prosty i relaksujący sposób na poprawę samopoczucia i pielęgnację skóry. Wykorzystaj naturalną moc ziół i kojący wpływ ciepłej wody by poczuć się lepiej. Przygotowanie ziołowej kąpieli, podobnie jak zaparzanie codziennej herbaty jest dziecinnie proste. Wystarczy nasypać wybrane zioła i kwiaty w bawełnianym woreczku, umieścić woreczek w niewielkim naczyniu i zalać wrzątkiem. Po kwadransie zaparzania, otrzymany napar wraz z ziołami w  woreczku dodać do kąpieli. I gotowe!

 

ZIOŁA DO KĄPIELI

Arcydzięgiel korzeń Arcydzięgiel korzeń
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

63,00 zł

szt.
zobacz więcej
Krwawnik ziele Krwawnik ziele
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

39,90 zł

szt.
zobacz więcej
Podbiał kwiat Podbiał kwiat
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

185,00 zł

szt.
zobacz więcej
Krwawnik kwiat 1000g (1kg) Krwawnik kwiat 1000g (1kg)
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

49,99 zł

szt.
zobacz więcej
Krwawnik kwiat 250g Krwawnik kwiat 250g
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

15,99 zł

szt.
zobacz więcej
Krwawnik kwiat 500g Krwawnik kwiat 500g
Producent: Zielnik Jagi
Cena:

28,59 zł

szt.
zobacz więcej

Kąpiele ziołowe

O co tak właściwie chodzi z tymi ziołowymi kąpielami? Czy nie lepiej po prostu wypić herbatkę ziołową? Jakie korzyści przynoszą takie kąpiele? Które zioła nadają się do kąpieli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.

Jak przygotować kąpiel w ziołach?

Jest to nic innego jak kąpiel z dodatkiem naparu lub odwaru z ziół. Zioła przed kąpielą powinny być  odpowiednio zaparzone. Mieszankę ziołową należy umieścić w woreczku bawełnianym lub lnianym. Z delikatniejszych gatunków lub elementów takich jak ziele, liść i kwiat przygotowujemy napar, z kolei z bardziej odpornych na temperaturę ziół, twardych części takich jak kora, kłącza, korzenie wykonujemy odwar. Następnie wypełniany wannę wodą, w niezbyt wysokiej temperaturze (34-37 st C) i przelewamy do niej odwar/napar wraz z bawełnianym woreczkiem. Do tak przygotowanej kąpieli „aplikujemy” ciało spragnione ziół i relaksujemy się ok 20-30 minut. Zaletą takich kąpieli ziołowych jest też fakt, że działają one niezwykle relaksująco. Uwolnione olejki aromatyczne i ziołowe substancje zapachowe wprawiają osobę kąpiącą się w błogi stan.

W jakich ziołach warto się kąpać?

Wachlarz ziół nadających się do kąpieli jest ogromny, jednak w Polsce najczęściej wybieranymi są:  skrzyp, pędy sosny, kasztanowiec, dąb, nagietek, kwiat arniki górskiej, melisa, lawenda, mięta, rumianek, owies, ruta i wiele innych. W zależności od efektu na jaki liczymy, należy dobrać odpowiednie gatunki ziół. Jeśli dodatkowo wzbogacimy kąpiel kilkoma kroplami naturalnych olejków eterycznych, będzie ona ukojeniem dla zmysłów i ciała.  

Co dobrego dają nam kąpiele ziołowe?

Bardzo wiele, bo bardzo wiele mogą dać nam zioła. Konsekwentne stosowanie ziół leczniczych czy to wewnętrznie czy zewnętrznie przyniesie korzyści dla naszych organizmów. Skóra ludzka jest organem, przez który wchłaniają się związki czynne. Dodatkowo ma bardzo dużą powierzchnię absorbcji substancji aktywnych. Nie wszystkie gatunki ziół nadają się do spożycia w postaci napoju, niektóre z nich lepiej wykorzystać do okładów, przemywań czy właśnie do kąpieli. Kiedy nasze mięśnie lub skóra potrzebują pomocy, warto wybrać krótszą drogę niż przez żołądek. Kąpiele ziołowe przynoszą ulgę zmęczonym kończynom, ułatwiają szybsze pozbycie się zakwasów czy po prostu przynoszą rozluźnienie spiętym mięśniom. Skóra problematyczna również może skorzystać z dobrodziejstw ziół, gdyż mieszanki kąpielowe zawierają gatunki o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym, przeciwświądowym, a nawet przeciwgrzybiczym i przeciwpasożytniczym. 

Ważne! Dobór odpowiednich ziół

Do kąpieli przeciwpasożytniczej warto użyć ziół takich jak: tymianek, liść orzecha włoskiego, piołun, kminek, koszyczek rumianku i mięta

Do ziołowego relaksu nadadzą się zioła działające rozluźniająco, a przy okazji przyjemnie pachnące: mięta, rozmaryn, wrzos, lawenda, a także słoma owsa i płatki róży

Kąpiel ziołowa dla urody złożona z ziół: pokrzywa, korzeń żywokostu, skrzyp, uczep, liść brzozy, krwawnik i płatki róży poprawi wygląd i kondycję skóry

Kąpiel ziołową na przeziębienie można przygotować z ziół takich jak kwiat lipy, pączki sosny, liść pokrzywy, kwiat pierwiosnka, a także zawierające olejki eteryczne ułatwiające oddychanie: tymianek, rozmaryn, majeranek, bazylia oraz wzmacniające układ odpornościowy: ziele lebiodki

Okłady i kąpiel rozgrzewająca na bolące stawy najlepiej wykonać z ziele podagrycznika i żywokostu.

Ziołowa nasiadówka uwzględnia korę dębu o działaniu ściągającym i zmniejszającym potliwość oraz regenerującego błony śluzowe i skórę w delikatnych miejscach – nagietka lub rumianku.

Jeśli nie posiadamy dość szerokiej wiedzy zielarskiej, warto skorzystać z gotowych ziołowych mieszanek do kąpieli dostępnych praktycznie w każdym sklepie zielarskim.

Zasadą stosowania kąpieli ziołowych jest: umycie skóry naturalnym mydełkiem, bez dodatkowego nawilżania i natłuszczania, przed kąpielą ziołową. Po kąpieli, ciało należy opłukać lenią wodą i udać się na kilkuminutowy odpoczynek. Miłej kąpieli!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl