Opcje przeglądania
Producenci

HERBATKI O DZIAŁANIU KOJĄCYM I RELAKSUJĄCYM ORAZ ZIOŁA USPOKAJAJĄCE

Kategoria ta obejmuje mieszanki ziół, suszonych owoców i herbat, dobrane tak, aby ukoić zszargane nerwy i poukładać skołatane myśli. Relaksujące mieszanki mają na celu przywrócić spokój ducha, pozwolić odpocząć ciału i nabrać sił do zmierzenia się z codziennymi wyzwaniami. Zioła uspokajające umożliwią zaśnięcie zdrowym, kojącym snem, a w sytuacji stresowej ułatwią stawienie jej czoła.

ZIOŁA USPOKAJAJĄCE I NA RELAKS

Coraz  więcej osób skarży się na nadmierne obciążenie psychiki i trudności z radzeniem sobie z codziennością. Przewlekłe zmęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją, nerwowość, bezsilność, a nawet stany depresyjne dotykają wielu z nas. Co gorsza, w grupie tej pojawiają się coraz młodsze osoby. Narażenie organizmu na silny stres, brak odpowiedniego, efektywnego wypoczynku, regeneracji, nieumiejętność zrelaksowania się, mogą doprowadzić do poważnych schorzeń całego ciała. Warto więc zapoznać się z ziołami na uspokojenie. Do naturalnych sposobów na stres, poza herbatkami ziołowymi  do picia, należą też kąpiele z dodatkiem naparów (które należy wlać do wanny z wodą) lub aromaterapia z naturalnymi olejkami eterycznymi. 

Zioła wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Większość z gatunków ziół na stres działa podobnie, łagodząc rozdrażnienie, zdenerwowanie czy bezsenność. Jednak małe różnice sprawiają, że poszczególne gatunki mają ukierunkowany wpływ na konkretne dolegliwości. 

Jak radzić sobie ze stresem i zdenerwowaniem? Ziołowe sposoby na ukojenie nerwów za pomocą kozłka lekarskiego i serdecznika.

Valeriana officinalis, a po polsku waleriana lub korzeń kozłka lekarskiego to jedno z sztandarowych ziół na uspokojenie, nerwy i stres. Od dziesiątek, a nawet setek lat stosowany na stany podwyższonego zdenerwowania przez naszych przodków. Obniża on aktywność ośrodkowego układu nerwowego, ułatwia wyciszyć się zdenerwowanej osobie. Łagodzi lekkie stany lękowe i niepokój oraz wspomaga zasypianie i zdrowy sen. Natomiast ziele serdecznika, jak wskazuje je jego nazwa szczególnie bliski jest sercu i układowi krążenia. Przetwory z serdecznika wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i regulację pracy serca, spowalniając puls. Ziele serdecznika działa wyciszająco, uspokajająco w pobudliwości nerwowej. Zalecany szczególnie dla osób, u których napięcie nerwowe przekłada się na problemy z sercem i zbyt wysokie ciśnienie. Dodatkowo roślina ta zawiera cholinę - substancję czynną, która buduje i wspiera układ nerwowy. 

Ziołowy relaks z melisą, głogiem i lawendą - czyli zioła pomagające uspokoić się oraz wyciszać.

Herbatka z liści melisy lekarskiej czyli melissa officinalis polecana jest każdemu kto ma problem z pobudzeniem, gonitwą myśli oraz problemem z relaksowaniem się. Działa ona tonizująco, łagodzi nerwy i przynosi odprężenie. Ułatwiają wyciszenie i zasypianie, ma właściwości przeciwlękowe. Liść melisy zawiera zawiera olejek eteryczny bogaty w monoterpeny (cytronelal i cytral) seskwiterpeny oraz inne substancje czynne odpowiedzialne za łagodzące działanie melisy. Głóg to ulubione zioło osób z sercowymi problemami. Owoc głogu wspiera pracę mięśnia serca, powoduje jego lepsze ukrwienie i natlenienie. Delikatnie reguluje też ciśnienie krwi, wykazuje właściwości uspokajające. Kwiat lawendy znany jest ze swojego cudownego zapachu, za który odpowiedzialne są olejki eteryczne m.in linalol. Ten olejek eteryczny łagodzi napięcie na tle nerwowym i ułatwia zasypianie. Warto skorzystać z kwiatów lawendy jako składnika mieszanki ziołowej do picia, a także z olejku eterycznego z lavandula  rozpylonego np. w sypialni. Zestaw ziół złożony z liści melisy, kwiatów i owoców głogu oraz lawendy sprawi, że szybciej zapadniemy w objęcia Morfeusza...

Herbatka z rumianku i szyszki chmielu o działaniu kojącym i na dobry sen

Rumianek pospolity kojarzy się z łagodnością. Prawdopodobnie ze względu na delikatny wygląd tej rośliny oraz jej działanie. Napar z koszyczka rumianku ma działanie rozkurczające i łagodzące, zarówno  na układ pokarmowy, drogi żółciowe, stany zapalne, zranienia oraz na układ nerwowy. W medycynie ludowej, herbatka z rumianku podawana jest dzieciom, które mają problem z zasypianiem. Korzystać z niej mogą wszyscy którzy walczą na co dzień z rozdrażnieniem, są w stanach pobudliwości. Codzienna porcja naparu z rumianku na pewno wpłynie na jakość snu. Dodatkowo, zioło to łagodzi ból. Chmiel czyli humulus lupulus, za to kojarzy się z piwowarstwem. Jest to przyprawa dodawana do piwa, nadająca mu charakterystyczny aromat i bukiet smakowy. Humulon i lupulon to substancje aktywne zawarte w szyszkach chmielu. Wywierają łagodzący wpływ na napięcie nerwowe, uczucie niepokoju, mają działanie uspokajające. Sprawdzają się w stanach pobudzenia i w przewlekłym stresie i bezsenności. Przynoszą wytchnienie, działają wyciszająco. W ziołowych preparatach złożonych, bardzo często spotkać możemy te dwa zioła.

Przeciwdepresyjna nalewka z dziurawca 

Dziurawiec zwyczajny to roślina o różnokierunkowym działaniu. W postaci wodnego naparu łagodzi niestrawność, pobudza produkcję i wydzielanie żółci oraz wspomaga trawienie. Jest to surowiec rozkurczowy i moczopędny. Jednak w alkoholowym roztworze, w postaci odpowiednio przygotowanej nalewki wykazuje zupełnie inne właściwości. Jako alkoholowy wyciąg ma działanie antydepresyjne, wpływa na poprawę nastroju. Jednak stosując dziurawiec czy to w formie wodnych naparów czy alkoholowej nalewki, należy zachować dużą ostrożność. Dziurawiec może wchodzić w interakcje z wieloma grupami leków, wzmacniając lub osłabiając ich działanie. 

Niestety ziele dziurawieca ma też działanie fotouczulające tzn., że podczas kuracji tym ziołem nie powinniśmy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, gdyż możemy ulec poparzeniu słonecznemu. 

Należy pamiętać, że ziołolecznictwo bazuje na medycynie ludowej, tradycyjnej. Choć coraz więcej gatunków ziół leczniczych zostało przebadanych i sprawdzonych na podstawie badań naukowych to należy zachować umiar i rozwagę w ich stosowaniu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl