Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

Oleje ziołowe, mazidła i maści, czyli kuracja ziołami od zewnątrz

Oleje ziołowe, mazidła, maści to produkty zielarskie przeznaczone do użytku zewnętrznego. Stosowane z powodzeniem od setek lat, przetrwały do dziś. To za sprawą swoich zdrowotnych właściwości. Składniki aktywne zawarte w ziołach, rozpuszczone są w tłuszczowym nośniku, co sprawia, że świetnie wchłaniają się przez skórę. Ponadto nie wysychają, tak szybko jak roztwory wodne, co daje czas na pełną absorpcję substancji czynnych w głąb ciała. Nośnikami tłuszczowymi mogą być oleje roślinne lub tłuszcze zwierzęce, które dodatkowo natłuszczają skórę, wspomagają odbudowę bariery lipidowej oraz są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i kwasów omega 3-6-9, niezbędnych dla każdej komórki ciała. 

MAZIDŁA, MAŚCI, OLEJE LECZNICZE

Mazidła i ich receptura

Mazidła, maści, oleje lecznicze  to tzw leki galenowe czyli takie, które wytwarza się na podstawie przepisu z receptariusza lub farmakopei. Mazidła mają postać półpłynną, są rzadsze od maści. Wszystkie te trzy postacie leków galenowych stosuje się zewnętrznie na skórę. Mazidła, maści oraz oleje poza substancjami leczniczymi mogą zawierać wyciągi z ziół lub maceraty ziołowe. W zależności od składu mają one odmienne zastosowania.

Żywokostowe leki galenowe

Korzeń żywokostu to surowiec zielarski szeroko znany z działania przyśpieszającego regenerację ciała człowieka, a w szczególności ran, wyprysków, stanów zapalnych skóry. Tradycyjnie korzeń żywokostu był tarty na tarce, a następnie obkładano nim rany i wrzody pojawiające się na skórze. Żywokost wspomagał gojenie się ran. Dzięki zawartości allantoiny, garbników, śluzów, minerałów i witamin surowiec ten pobudza regeneracje tkanek oraz działa przeciwzapalnie. Aby ułatwić korzystanie z korzenia żywokostu „zamknięto” go w maściach, mazidłach i olejach.

Mazidło i maść żywokostowa

Są to formy leków galenowych, które łatwo i wygodnie użyć. Maści z dodatkiem ekstraktu z korzenia żywokostu wspomagają gojenie się ran, łagodzą stany zapalne. Korzystnie wpływają na elastyczność skóry. Stosowane na stłuczenia, siniaki, stawy i kości przyśpieszają ich regenerację oraz przynoszą ulgę w bólu. Dodatek ekstraktów z innych ziół np. ziela podagrycznika czy kwiatu arniki zwiększa ich wachlarz działania. Sama maź żywokostowa jest dostępna w asortymencie Zielnika Jagi.

Maści rozgrzewające

Maści rozgrzewające należą do grupy produktów zielarskich, których głównym celem jest pobudzenie zakończeń nerwowych w skórze, co prowadzi do ich przekrwienia i odczucia rozgrzania. Maści rozgrzewające zawierają najczęściej dodatek kapsaicyny – wyciągu z papryki, olejków eterycznych np. liść eukaliptusa, mielony cynamon, ziele oregano i kamfory. Maści rozgrzewające łagodzą ból mięśni i stawów, ale też stanowią świetne podłoże, aby zwiększyć stopień wchłaniania się innych substancji czynnych, zawartych również w maści. Masaż z zastosowaniem takiej maści może być dobrą rozgrzewką dla mięśni przed treningiem. Stosowane podczas kaszlu i kataru również ułatwia oddychanie.

Oleje lecznicze ekstrahowane na ciepło oraz oleje tłoczone na zimno

Oleje lecznicze powstają poprzez wyekstrahowanie surowca zielarskiego gorącym lub wrzącym olejem (ewentualnie w temperaturze pokojowej). Dzięki temu do fazy tłuszczowej przechodzą związki, których nie udałoby się uzyskać przygotowując  wodny odwar czy napar. Najszerzej znane są m.in. olej żywokostowy, olej z dziurawca, olej laurowy czy olej z kasztanowca. Oleje te wykazują właściwości odpowiednie do zastosowanego zioła, ale w połączeniu z natłuszczającym, nawilżającym, odżywczym działaniem oleju. Nadają one skórze elastyczność, zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się, odbudowują barierę lipidową. Gdy użyte zostaną oleje z pierwszego tłoczenia, z tłoczenia na zimno zapewnią  one skórze składniki o działaniu przeciwzapalnym takie jak kwasy omega 3-6-9 oraz witaminę A i E, odpowiadające za „młodość” skóry i ciała.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl