Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

ZIOŁOWE HERBATKI FUNKCJONALNE I MIESZANKI ZIOŁOWE

Mieszanki ziołowe to herbatki złożone jedynie z naturalnych, ziołowych surowców. Ich skład i proporcje został skomponowany tak, aby zioła działały w jednym kierunku, wzmacniając swoje właściwości lub uzupełniały się. Znajdą Państwo tutaj również herbatki ziołowe skomponowane z myślą o grupie docelowej tj: Herbatka Dla Aktywnych, Herbatka dla Kobiet czy Herbatka Dla Mężczyzn. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie!

MIESZANKI ZIOŁOWE

Mieszanki ziołowe inaczej nazywane herbatkami ziołowymi to kompozycja przynajmniej dwóch ziół, roślin leczniczych, ziół przyprawowych lub innych naturalnych składników np. nasion, kwiatów. Bardzo często w uproszczeniu mówimy o herbatach ziołowych, mając na myśli mieszankę ziołową. Jest to błąd, ponieważ herbata to odrębny gatunek rośliny Camelia sinensis, u nas znana po prostu jako herbata. Herbata ziołowa to po prostu herbata (herbata czerwonaczarna, zielona, biała) wzbogacona jakimś ziołem.

Rodzaje herbatek ziołowych

Rodzaj herbatki ziołowej zależy przede wszystkim od funkcji jaką ona pełni. Na co oddziałuje. Najbardziej popularnymi ziółkami są zioła na odchudzanie, zioła na trawienie, zioła na ból głowy czy herbatki na sen, a szczególnie wśród pań, mieszanki na kobiece dolegliwości np. zioła dla torbieli jajników. Zioła lecznicze w nich zawarte posiadają właściwości poprawiające funkcjonowanie danego układu w organizmie człowieka. Wzmacniają one wzajemnie swoje działanie jak w przypadku połączenia kurkumy z pieprzem lub uzupełniają się jak w przypadku typowych herbatek na pamięć gdzie występują obok siebie adaptogeny żeń-szeń i liść miłorzębu dwuklapowego (japoński), który poprawia ukrwienie mózgowia. W herbatce poprawiającej funkcjonowanie prostaty często spotkać można ziele wierzbówki kiprzycy oraz pokrzywę.

Jak używać mieszanek ziołowych

Zarówno mieszanki i jak i herbatki ziołowe można stosować wewnętrznie czyli pić oraz zewnętrznie. Najczęściej z ziółek sporządza się napar, odwar lub macerat, a do użytku zewnętrznego mogą służyć do okładów, przemywań skóry i błon śluzowych, nasiadówek, płukanek np. włosów.

Czy wszystkie zioła można ze sobą mieszać?  Których ziół nie wolno łączyć?

Zacząć należy od tego, że komponowaniem mieszanek ziołowych, powinny zajmować się osoby mające wiedzę w dziedzinie ziołolecznictwa. Zioła lecznicze zawierają substancje aktywne, które oddziałują na organizm, mogą wielokrotnie pomóc, ale źle stosowane, mogą też zaszkodzić. Zdecydowanie nie powinno się łączyć ze sobą ziół o działaniu przeciwstawnym np. herbatek na zaparcia i biegunkę, ziół, które mogą doprowadzić do odwodnienia i utraty nadmiernej ilości jonów potasu i sodu np. lukrecja i senes. Nie należy także przesadzać z ilościami spożywanych ziół, gdyż i one w nadmiarze mogą wywołać negatywny skutek.

Czy warto kupić gotowe kompozycje ziołowe, czy lepiej wykonać samemu?

Niezależnie od tego czy kupujemy gotową mieszankę ziołową czy pojedyncze zioła, aby wymieszać je samemu, musimy mieć pewność, że zioła te pochodzą z dobrego źródła. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w nie w sklepach zielarskich, zielnikach lub aptekach. Zioła takie posiadają atest. W wypadku gdy mamy gotową receptę lup przepis na kompozycję ziołową, taką mieszankę możemy sporządzić sami, ale z ziół ze sprawdzonego źródła.

Jak długo powinna trwać kuracja ziołowa?

Każda kuracja ma swój czas oraz sposób stosowania. Niektóre z ziół można spożywać tylko od czasu do czasu np. zioła na zaparcie – senes, rzewień.  Wręcz nie wolno pic ich przewlekle. Mieszanki ziołowe o delikatniejszym działaniu na ogół stosuje się ok 1-2 miesiące, następnie robiąc przerwę.  Istotne jest również odpowiednie nawadnianie się podczas kuracji ziołowych, ponieważ zioła na ogół wykazują działanie odwadniające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl