Opcje przeglądania
Producenci

HERBATKI I ZIOŁA NA POPRAWĘ PAMIĘCI I KONCENTRACJI

Większość z nas narzeka na zbyt duży poziom stresu w otaczającym nas środowisku. Stres generowany jest przez sytuację związaną z pracą, obowiązkami, zobowiązaniami, ale także ze źle skomponowaną dietą czy brakiem snu. Zestresowany organizm ma problem z osiągnięciem stanu wyciszenia, z wypoczęciem, a tym samym ze skupieniem się i efektywną pracą. Jednak istnieją w naturze rośliny, zioła, które mogą ułatwić ludziom dotarcie do stanu równowagi. Są nimi adaptogeny, ale również różnego rodzaju roślinność, która zawiera w swym składzie witaminy, mikro i makroelementy, substancje czynne. W tej kategorii znajdziecie Państwo zioła na poprawę pamięci i koncentracji,  herbatki które, wspomogą układ odpornościowy, walkę ze stresem, ułatwią wyciszenie się i zasypianie, przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania układów w organizmie oraz dodadzą sił i energii na radosne przywitanie kolejnego dnia.

ZIOŁA NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

 

Czy rośliny lecznicze i zioła wpływają na poprawę pamięci i koncentracji?

Zioła na pamięć i koncentrację to zbiór wszystkich surowców zielarskich, które wpływają na funkcje poznawcze, poprawiają dopływ krwi do mózgu i dotlenienie tego organu. Wpływają pobudzająco na nasz organizm, znosząc uczucie zmęczenia. To także rośliny, które adaptują organizm człowieka do stresowych sytuacji, zarówno dla ciała jak i dla umysłu oraz stymulują układ nerwowy do prawidłowego działania. Te wszystkie aspekty wpływają na poprawę koncentracji i zdolności uczenia się oraz proces zapamiętywania. 

Jakie rośliny stosować na lepszą pamięć u osób starszych i z demencją?

Najczęstszy problem z pamięcią u osób starszych wynika z nieprawidłowego ukrwienia mózgu. Co za tym idzie niewystarczająca ilość tlenu oraz substancji odżywczych dostaje się wraz z krwią do mózgowia. Wszystkie rośliny lecznicze i zioła które wspomagają ukrwienie, będą pomocne u osób starszych i z demencją. Sztandarowym surowcem zielarskim, występującym zarówno w postaci suszu ziołowego, suplementów diety w kapsułkach oraz nalewki jest liść miłorzębu dwuklapowego czyli ginkgo biloba. Regularnie zażywany wspomaga prawidłowe ukrwienie i pracę mózgu. Innymi gatunkami poprawiającymi ukrwienie jest m.in. owoc głogu i ziele fiołka trójbarwnego. Natomiast, mniej znany, traganek błoniasty, wykazuje działanie neuroprotekcyjne, co może być przydatne w demencji i w chorobie Alzheimera. 

Kiedy stosować zioła: miłorząb japoński, różeniec górski, a kiedy żeń-szeń?

Krążąc w temacie ziół na poprawę pamięci i koncentracji, natkniemy się na trzy surowce zielarski: liście miłorzębu japońskiego (miłorzębu dwuklapowego), korzeń różeńca czyli rhodiola rosea oraz korzeń żeń-szenia czyli ginseng. Wspomniany wcześniej miłorząb świetnie sprawdza się u osób w podeszłym wieku, a także kiedy czujemy tzw. "pustkę w głowie", nie możemy sobie przypomnieć prostych informacji. Wtedy warto o lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. Korzeń różeńca górskiego zawiera rosavinę i rodiolozyd, które wpływają na układ nerwowy człowieka. Wspomagają pamięć i koncentrację, a przede wszystkim łagodzą odczucie stresu fizycznego i psychicznego. Zarówno rózeniec jak i żen-szeń należą do adaptogenów. Żeń-szeń zawiera ginsenozydy, które pobudzają siły witalne, poprawiają zdolność koncentracji w trakcie wysiłku umysłowego i fizycznego. Dodają tzw. "chęci i sił do życia". Roślina ta jest szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Należy także dodać, że znane jest kilka odmian korzenia żeń-szenia. Ginseng pochodzi z północno-wschodnich obszarów Chin, nazywany jest żeń-szeniem chińskim.

Herbatka ziołowa po którą warto sięgnąć na dobrą pamięć i lepszą koncentrację podczas sesji egzaminacyjnej?

Podczas dużego wysiłku intelektualnego warto sięgnąć po naturalne sposoby, które ułatwią uczenie się i zapamiętywanie. Wśród nich na pewno znajdzie się kawa, zawierająca pobudzającą kofeinę. Alternatywą tego naparu jest yerba mate oraz zielona herbata. Wszystkie te gatunki zawierają substancje pobudzające,  niwelujące uczucie zmęczenia i znużenia, poprawiające zdolności zapamiętywania nowych informacji. Herbatka dla studentów zawierająca zarówno miłorząb jak i rożeniec oraz żeń-szeń ułatwi skupienie uwagi i pracę w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego, a herbatka na pamięć wzmocniona yerba mate przyniesie poprawę zdolności zapamiętywania i zniesie uczucie senności.  

Warto sprawdzić, które z ziół są dla nas odpowiednie, a także czy nie wykazują interakcji z lekami i suplementami diety, które zażywamy. Na zdolność do koncentracji i skupienia się, a przede wszystkim na zdrowie mózgu wpływa także codzienna dieta, bogata w witaminy i minerały oraz aktywność fizyczna. Dbajmy o swój mózg!

Preparaty ziołowe na poprawę koncentracji i pamięci znajdą Państwo w naszym sklepie zielarskim

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl