SERDECZNIE WITAMY!
Poznaj szeroki asortyment produktów sklepu Zielnik Jagi
W naszym sklepie zielarskim znajdą Państwo różnorodne zioła, mieszanki ziołowe, herbatki funkcjonalne, pyszne i aromatyczne herbatki owocowo-ziołowe, herbatki ziołowe, herbaty zielone i herbaty czarne oraz suszone owoce i nasiona. Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego produktu, asortyment został podzielony na kilkanaście kategorii ze względu na postać ziół oraz ich główne działanie i zastosowanie. Dodajemy wszelkich starań, by szczegółowo opisać każde z ziół oraz mieszanek ziołowych, polegając na wiedzy z zakresu ziołolecznictwa. Mamy nadzieję, że zakupy w sklepie zielarskim Zielnik Jagi będą dla Państwa przyjemnością, a produkty u nas zakupione wspomogą Państwa zdrowie.
Życzymy udanych zakupów!
15,32 zł
14,58 zł
27,99 zł
Zioła kiedyś i dziś
Zioła stosowane były od setek lat. Zarówno jako lek oraz jako żywność. Za pomocą ziół kobiety poprawiały swą urodę, ziołowe napary czy kadzidła miały sprzyjać miłości i odganiać złe duchy i zmory. Zioła wykorzystywano jako zabezpieczenia domostw od robaków, wkładane je do sienników, aby ustrzec się bolesności w kościach. Do dziś dnia stosowane z dużym sukcesem są poduszki wypełnione łuską gryki czy termofory z pestkami wiśni. Nie można zapomnieć o esencji ziół którymi są olejki eteryczne. Wykazują one mocne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe co nie raz ratowało ludzi z chorobowych opresji. Do czasów powszechnie dostępnych specyfików farmakologicznych, to właśnie ziołoterapia stosowana była praktycznie w każdym domu.
Zioła na problemy gastryczne
Łatwo dostępny liść mięty czy koszyczek rumianku, rosnące na łące obok domu, to dawny sposób na problemy z trawieniem. Odrobinę intuicyjnie, trochę z przekazów starszych osób, ludzie wiedzieli po co sięgać w takich problemach. Suszone śliwki sprawdzały się w herbatkach na zaparcia, leśne jagody pomagały na biegunkę. Na bolesny brzuszek niemowlaków stosowało się herbatkę z koperku. Nieco starsi stosowali nalewkę z łupin orzecha włoskiego lub inne ziołowo-alkoholowe specyfiki, które pomagały w kłopotach trawiennych.
Lipa na gorączkę, podbiał na kaszel czyli zioła na przeziębienie
Zioła na przeziębienie - dolegliwości ze strony układu oddechowego też zwalczano powszechnie dostępnymi surowcami zielarskimi. Na gorączkę najlepiej nadawał się napar z kwiatów lipy, które zebrane na wiosnę, suszono na strychach, aby w razie konieczności móc je użyć. Podobnie wykorzystywano łatwo dostępny, zakwitający wiosną praktycznie przy każdym domostwie, liść czarnego bzu. Kwiatem podbiału lub kwiatem dziewanny zwalczano kaszel (tzw. zioła wykrztuśne i powlekające), ból gardła, a aromatyczne zioła np. ziele tymianku, liść rozmarynu pomagały na katar.
Gojące zioła
W odległych czasach, rany ciała, były dużo częstszym niż dziś, powodem ciężkich schorzeń, nierzadko prowadzących do śmierci. Nie było szeroko rozwiniętej antybiotykoterapii, czy choćby szczepionki na tężca. Ludzie radzili sobie czym mogli. Nieprzyjemnym (lekko nazywając) sposobem na odkażenie rany było przyżeganie jej rozgrzanym żelazem lub zalewanie rozgrzanym olejem. Na mniejsze obrażenia stosowano wino lub mocniejszy alkohol, chleb zagnieciony z pajęczyną, miód czy choćby czosnek (mimo że jego klasyczna odmiana nie jest dostępna w naszym zielniku, w samym asortymencie znajdziesz czosnek niedźwiedzi o równie interesującym aromacie) Gojenie mniejszych ran wspomagała liść babki lancetowatej oraz ziele skrzypu polnego, ziele krwawnika i korzeń żywokostu. Stłuczenia, obrzęki traktowano rozbitymi liśćmi z kapusty, okładami z kory, owocu i kwiatu kasztanowca. Radzono sobie tym co było pod ręką. Niejednokrotnie z dużym powodzeniem.
Tradycyjne ziołolecznictwo czy nowoczesna fitoterapia
Wiele z tych metod przetrwało do dnia dzisiejszego. W szczególności zioła stosowane w postaci naparów czy odwarów. Dzisiejsza wiedza na temat ziół jest olbrzymia, wiemy nie tylko który gatunek rośliny, ale i która odmiana danego surowca zielarskiego jest pomocna na konkretne schorzenie. Zioła stosowane są na szeroką skalę jako dodatek, oraz jako baza do kosmetyków naturalnych. Terapia za pomocą olejków eterycznych stała się dziedziną i uzyskała własną nazwę: aromaterapia. Klasyki takie jak ziołowy syrop na kaszel, cukierki na ból gardła czy herbatka na niestrawność, herbatka na dobre trawienie i herbatka na wzdęcia bazują właśnie na ziołach i to one wykazują lecznicze właściwości. Dzisiejszy stan wiedzy na temat fitoterapii pokazuje, że za pomocą ziół nie tylko zwalczymy chore gardło i biegunkę. Dobór odpowiednich surowców zielarskich, prawidłowo przygotowanych i skrupulatnie stosowanych, niejednokrotnie pomógł przywrócić do zdrowia osoby borykające się różnymi schorzeniami. Podstawą do ziołolecznictwa jest oczywiście wiedza na temat właściwości, potencjale leczniczym ziół i sposobie ich zastosowania, gdyż „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.