
Mięta liść 1kg - zbiór 2023
Opis
Liść mięty pieprzowej - susz ziołowy
Liść mięty - duże kawałki. Liście mięty pochodzą z tegorocznych zbiorów (2023 r) z obszarów Ponidzia w woj. świętokrzyskim.
Właściwości lecznicze i zastosowanie mięty pieprzowej oraz zawartego w niej olejku
Mięta (Mentha L.) to roślina wieloletnia. Jest to zioło o znanych na świecie właściwościach zdrowotnych i silnym odświeżającym aromacie. Może być stosowana jako świeża roślina, jako suszona mięta do naparów lub kruszonych liści mięty jako przyprawy. Pozyskiwany z mięty pieprzowej jest eteryczny olejek miętowy, o szerokim zastosowaniu i działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym, odświeżającym. W niej też znajduje się mentol o działaniu wykrztuśnym i chłodzącym
Mięta może być stosowana na:
Dolegliwości układu i przewodu pokarmowego: przyczynia się do regulowania pracy żołądka, wątroby i dróg żółciowych, mięta pieprzowa zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, dzięki czemu ułatwia trawienie, łagodzi nudności (również wywołane przez chorobę lokomocyjną) i wymioty oraz objawy związane z zatruciem pokarmowym. Według literatury zielarskiej, mięta wykazuje działanie przeciwbakteryjne w obrębie dróg żółciowych i jelit. Napar z mięty stosowany jest w niestrawności, skurczach mięśni gładkich żołądka i jelit, w niedokwaśności, w zaburzeniach trawienia objawiających się brakiem łaknienia, wymiotami, nudnościami, wzdęciami, bólami brzucha, złym trawieniem tłuszczów, nieprawidłową fermentacją w jelitach, kolką jelitową, biegunkami, zaparciami, a także osłabieniu czynności trzustki.
Dolegliwości górnych dróg oddechowych: herbata miętowa dzięki obecności mentolu łagodzi kaszel, ból gardła katar, ułatwia oddychanie przy "zatkanym nosie i zatokach", odświeża jamę ustną
Dolegliwości związane z napięciem mięśni: w szczególności olejek miętowy może przynieść ulgę w bólach napięciowych mięśni, bólu głowy, stanach spastycznych mięśni. Napar z liści mięśni stosowany wewnętrznie, do picia lub olejek z mięty pieprzowej dodawany do oleju bazowego do masażu mięśni.
Dolegliwości skórne: dzięki działaniu przeciwświądowemu i ochładzającemu liści mięty, można stosować okłady z naparu z mięty na skórę, w przypadku swędzenia, ukąszenia owadów, mięta sprawdzi się też do łagodzenia trądziku.
Mięta – właściwości kulinarne - zastosowanie w kuchni
Właściwości mięty wykorzystywane są, nie tylko w ziołolecznictwie jako remedium na dolegliwości układu pokarmowego, ale i w gastronomii oraz produkcji żywności i kosmetyków. Napar z mięty, olejek miętowy lub aromat miętowy bardzo często są składnikami produktów żywnościowych. W kuchni używana jest zarówno roślina świeża, jako listki mięty zielonej dodanej do napojów, sałatek czy deserów, a także suszone liście mięty stanowiące przyprawę np. do mięs czy zup. Poza aromatycznym dodatkiem, korzystne działanie mięty pieprzowej polega też na poprawie procesu trawienia podczas spożywania posiłków. Picie mięty w postaci herbatek lub po prostu wody z dodatkiem mięty korzystnie wpływa na regulację procesów trawiennych.
Zastosowanie w kosmetyce miętowej rośliny
Mięta nadaje odświeżającego aromatu napojom, gumie do żucia oraz słodyczom. Natomiast pozyskiwany z liści mięty pieprzowej olejek miętowy, dodawany do kosmetyków, pobudza krążenie krwi w tkankach podskórnych, ochładza oraz daje przyjemny, miętowy zapach. Olejek z mięty można stosować jako dodatek do kąpieli, do olejku bazowego do masażu, w dyfuzorach i kominkach do aromaterapii.
Mięta – przeciwwskazania i skutki uboczne
Na miętę powinny uważać osoby cierpiące na nadkwasotę i refluks żołądkowo-przełykowy. Mimo dobroczynnych właściwości może ona wpłynąć na zwiększenie wydzielania soków trawiennych i nasilenie dolegliwości. Napar z mięty może wywołać spadek cukru we krwi u cukrzyków. Z mięty należy również zrezygnować w przypadku niemowląt i małych dzieci, gdyż może mieć ona zbyt silne działanie (w szczególności olejek miętowy). Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, przed zastosowaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Warto jednak pamiętać, że stosowanie mięty w celach leczniczych powinno być rozważane indywidualnie, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii. Istnieją różne formy mięty dostępne na rynku, takie jak herbatki, kapsułki, olejki eteryczne, które mogą być stosowane w zależności od konkretnej sytuacji i objawów.
Poznaj Pińczowskie zioła!
Surowiec składa się z dużych kawałków lub całych listków mięty. Pochodzi z upraw leżących na terenach powiatu Pińczowskiego. Poznaj Pińczowskie zioła!
Masa netto: 1kg
Składniki: Mięta liść 100% (susz ziołowy)
Uwaga:
Nie zażywać, w przypadku alergii na którykolwiek ze składników produktu. Tekst na podstawie ogólnodostępnej literatury zielarskiej. Podane informacje nie stanowią porady lekarskiej.
Tylko osoby zalogowane mogą dodawać opinie. Dokładamy wszelkich starań, by opinie pochodziły od klientów, którzy używali produktu lub go nabyli. Opinie są zbierane, weryfikowane i publikowane zgodnie z punktem regulaminu dot. zamieszczania opinii.