Naturalnie zadbaj o siebie 0
Naturalnie zadbaj o siebie

Naturalnie zadbaj o siebie

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z  tego, że to co jemy, co pijemy, z czym mamy styczność na co dzień ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie. Tak jak karmimy nasze ciało poprzez układ pokarmowy, tak też karmimy je przez skórę kosmetykami. Choć nie czujemy tego „odżywienia” bezpośrednio to wywiera ono wpływ na kondycję całego ciała i nasze samopoczucie. Jak zatem dbać o ciało w naturalny sposób? Czy kosmetyki dostępne w drogeriach są wystarczające?

Skórą problematyczną określa się skórę, która nadmiernie się przetłuszcza, łuszczy, jest nadmiernie wysuszona bądź dotknięta schorzeniami takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczycowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry. Z którąś z przypadłości, w mniejszym bądź większym stopniu nasilenia, boryka się prawie każdy z nas. Problemy te nie wynikają z faktu nie dbania o siebie czy braku higieny, a najczęściej z dostarczania szkodliwych substancji naszej skórze. Te składniki pochodzą zarówno od wewnątrz np. z wody, żywności, leków, używek oraz z zewnątrz: kosmetyków naładowanych chemikaliami czy po prostu zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Na stan zapalny skóry wpływać może również nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych np. wątroby oraz układu odpornościowego.

SPIS TREŚCI:

  1. Co zatem możemy zrobić dla swojej skóry?
  2. Delikatne oczyszczanie
  3. Intensywne nawilżanie
  4. Ziołowa pielęgnacja skóry

 

Co zatem możemy zrobić dla swojej skóry?

Przede wszystkim należy zacząć od oczyszczania organizmu z latami zalegających toksyn, poprzez picie wody, herbatek ziołowych, dokarmienia ciała odżywczą, pełną witamin, minerałów, składników bioaktywnych dietą. Oczyszczanie skóry z zewnątrz warto rozpocząć od dobrania właściwego, delikatnego kosmetyku, które nie zaburzy fizjologicznej bariery skóry oraz nadmiernie jej nie wysuszy, a umyje i nawilży. Dobrym wyborem mogą być kosmetyki naturalne, które nie zawierają SLS, SLES, parabenów, olejów mineralnych i parafiny, silikonów, PEG i PPG, silnych konserwantów m.in. EDTA, sztucznych barwników i substancji zapachowych  które mogłyby podrażnić delikatną skórę albo wywołać alergię. Im mniej składników, których nazw nie potrafimy przeczytać lub zrozumieć tym lepiej.

 

Delikatne oczyszczanie

Kosmetykami do mycia ciała i włosów, które warto wypróbować są naturalne mydła na bazie olejów i ekstraktów roślinnych, często zawierających witaminę E i naturalne olejki eteryczne.  Delikatnie myją one skórę, nie powodując nadmiernego wysuszenia. Co najważniejsze nie karmią one skóry syntetycznymi substancjami. Mydła zawierające olej laurowy (np. mydła Aleppo) działają antyseptycznie, antygrzybiczo oraz przeciwzapalnie. Oliwa z oliwek, będąca bazą mydełek pozostawia skórę nawilżoną poprzez wspomaganie funkcji odbudowy płaszcza hydrolipidowego i wydzielanie sebum. Wspomaga również jej regenerację.

Intensywne nawilżanie

Skóra przyzwyczajona do długoletniego stosowania balsamów i kremów, po umyciu,  daje odczuć ściąganie i zbyt mocne wysuszenie. Sięgnijmy wtedy po naturalne kosmetyki nawilżające. Są to naturalne masła i oleje do ciała.  Ich największą zaletą jest skład pozbawiony jakichkolwiek sztucznych substancji. Przykładowo olej kokosowy extra virgin, pięknie pachnie, nawilża, odżywia i regeneruje skórę, ochrania ją przed czynnikami zewnętrznymi. Nadaje się  do stosowania zarówno na ciało jak i twarz, wygładza skórę. Podobnie sprawa się ma z masłami do ciała, które mogą być mieszaniną kilku olejów roślinnych o różnokierunkowym działaniu. Ważne jest jednak by pamiętać, by oleje stosować na mokrą skórę. Wtedy nie działają wysuszająco, a nawilżająco.

Ziołowa pielęgnacja skóry

Do pielęgnacji problematycznej skóry posłużyć na nam mogą również napary, odwary i maceraty ziołowe. Napar z ziela fiołka trójbarwnego, nagietka  czy odwar z korzenia łopianu użyte do przemywania cery trądzikowej wspomogą jej regenerację. Przetwory te działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i tonizująco. Na suchą skórę warto zastosować macerat z nasion lnu, korzenia prawoślazu czy plecha porostu islandzkiego lub żel z liści aloesu. Działają one nawilżająco, powlekająco, przeciwzapalnie i przyśpieszają regenerację podrażnień i drobnych ran. Nadmiernie łuszczącą się skórę można potraktować podobnie jak skórę suchą żelem z aloesu czy maceratami, a także naparem z koszyczku rumianku, który łagodzi swędzenie i zaczerwienie oraz olejkami zawierającymi kwasy omega i witaminy A i E np. olej lniany, olejek z wiesiołka dwuletniego czy olejem żywokostowym. Łojotok, atopowe zapalenie skóry, trudno gojące się rany należy przemywać naparami i odwarami o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, które będą ograniczać rozprzestrzeniający się stan zapalny. Są nimi napary z ziela krwawnicy, ziele lucerny, ziela przetacznika, odwar z oczaru oraz olejami bogatymi w kwasy z rodziny omega.

Podczas pielęgnacji skóry naturalnymi kosmetykami i przetworami ziołowymi musimy dobrać odpowiednie dla naszej skóry składniki oraz uzbroić się w cierpliwość, gdyż ich działanie nie jest aż tak intensywne i szybkie jak składników syntetycznych. Skóra w pierwszej kolejności musi się oczyścić, aby następnie się regenerować. Kiedy jednak znajdziemy już właściwe dla nas produkty: mydła, olejki, naturalne kremy czy szampony na pewno nie powrócimy do wcześniejszych nawyków.

 

Bibliografia: 

Maleszka; Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii; Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 53-63

P. Znajdek-Awiżeń; Zioła pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS); Fitoterapia 13; 2019

https://rozanski.li/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl