Galgant - przyprawa życia i miłości 0
Galgant - przyprawa życia i miłości

Galgant - właściwości zdrowotne, zastosowanie korzenia Alpinii lekarskiej oraz przeciwwskazania do stosowania zioła świętej Hildegardy

Galgant chiński (Alpina galanga), a inaczej alpinia lekarska lub galangal, nazywana również dzikim kardamonem. Należy do rodziny imbirowatych, jest bliskim krewnym imbiru i kurkumy. Jadalną częścią tej rośliny jest kłącze lub korzeń. Podobnie jak jego krewniacy, jest rośliną przyprawową, szczególnie uznawaną w kuchni tajskiej i indonezyjskiej, używaną do przygotowywania zup, sosów, marynat. Najczęściej stosowany jako wysuszony mielony korzeń. Ma ostry, lekko pikantny smak i bardzo świeży aromat.

     SPIS TREŚCI:

  1. Korzeń galgantu - przyprawa życia i miłości - zastosowanie galgantu według Hildegardy z Bingen
  2. Antyoksydacyjne właściwości galgantu 
  3. Alpinia lekarska - przyprawa paląca w język, a przeciwzapalna 
  4. Do walki z drobnoustrojami
  5. Działanie rozluźniające i rozkurczowe na układ trawienny
  6. Galgant, a nowotwory
  7. Korzeń gigantów  w męskiej sprawie
  8. Nalewka z galgantu - pobudza ciało i umysł
  9. Przeciwskazania do stosowania galgantu

Korzeń galgantu - przyprawa życia i miłości - zastosowanie galgantu według Hildegardy z Bingen

Galgant jest powszechnie znany w medycynie chińskiej. Jego wielką zwolenniczką i propagatorką była św. Hildegarda z Bingen, która już w XII w. dostrzegała wiele cennych właściwości i korzyści zdrowotnych płynących z zastosowania galgantu. W swoim dziele Physica św Hildegarda,  twierdziła, że galgant doskonale wzmacnia serce, znosi gorączkę, rozgrzewa i pobudza krążenie, pomaga w stanach wyczerpania i osłabienia. Nazywała go „przyprawą życia i miłości”, która zawdzięcza swoje właściwości m.in. ostremu, piekącemu smakowi. Prawdopodobnie to dzięki owej świętej oraz upodobaniu Europejczyków do smaków kuchni azjatyckiej, roślina ta trafiła na stary kontynent, by stać się później obiektem wielu badań naukowych.

 

-> W naszej ofercie dostępny jest korzeń galgantu krojony i mielony <-

 

Antyoksydacyjne właściwości galgantu 

Korzeń galgantu jest dobrym źródłem antyoksydantów. Zwane inaczej przeciwutleniaczami, wykazują zdolność do neutralizacji wolnych rodników powstałych w komórkach ciała człowieka. Wolne rodniki to niesparowane atomy powstające w wyniku reakcji biochemicznych w komórkach. Te pojedyncze atomy poszukują możliwości połączenia się z innymi atomami. Jest to naturalna reakcja, jednak poprzez nasz niekoniecznie odpowiedni tryb życia, możemy ją bardzo nasilić, wtedy staje się ona zagrożeniem dla naszego zdrowia. Niesparowany atom może połączyć się z antyoksydantem lub strukturą komórki np. DNA. Ten drugi przypadek jest dla istot żywych szkodliwy, niszczy m.in. DNA i przyspiesza śmierć komórki. Przeciwutleniacze chronią komórki przed nadmierną działalnością wolnych rodników, poprzez łączenie się z nimi i ich neutralizację.

Szczególnie dużo, w kłączach galgantu znajduje się polifenoli – grupy antyoksydantów, które sprzyjają prawidłowej gospodarce cukru i cholesterolu we krwi, zapobiegając jego utlenianiu oraz wpływają na poprawę funkcjonowania mózgu oraz dobrą pamięć.

Alpinia lekarska - przyprawa paląca w język, a przeciwzapalna 

Galgant jest rośliną przyprawową, aromatyczną, ostrą w smaku, dlatego należy doprawiać nią potrawy ostrożnie. Można powiedzieć nawet, że lekko pieprzną palącą w język. Poza walorami smakowymi, galgant posiada też inna zaletę. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Szczególnie zalecany jest osobom borykającym się z dolegliwościami reumatycznymi, bólami stawów i mięśni. Przyprawa ta może stać się dodatkiem do codziennych potraw lub zalana alkoholem, nalewką do wcierania w bolesne miejsca lub w formie okładów, wykazuje bowiem właściwości przeciwbólowe. Dodać należy, że pomaga również w kontuzjach, łagodzi obrzęki i stłuczenia oraz przyśpiesza wchłanianie się krwiaków.

Do walki z drobnoustrojami

Bogaty w substancje aktywne oraz olejki eteryczne (głównie galganol i alpinon), galgant szybko rozprawia się z drobnoustrojami. Szczególnie zalecany jest gdy dopadnie nas przeziębienie, zatrucie pokarmowe, biegunka, wymioty. Badania naukowe donoszą, że ekstrakt z kłącza galgantu działa przeciwbakteryjnie, uwzględniając mikroorganizmy  takie jak: E coli, Staphyloccocus aureus i Salmonella typhi. Roślinę tę podejrzewa się również o działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Działanie rozluźniające i rozkurczowe na układ trawienny

Korzeń galgant nie bez powodu trafiły na talerze. Jest to bowiem surowiec roślinny, który nie tylko nadaje charakterystyczny orientalny smak, ale również wspomaga trawienie. Napar oraz odwar (który w przypadku wyekstrahowania twardego suszonego korzenia sprawdzi się lepiej) z galgantu należy pić w celu poprawy trawienia, ponieważ reguluje wydzielanie soków żołądkowych, poprawia przemianę materii. Galgant łagodzi chorobę lokomocyjną i nudności. Zwalcza niestrawność oraz biegunkę. Wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie (np. jelit), co jest szczególnie oczekiwane podczas bólu brzucha. Co ciekawsze, badacze sugerują, że galgant może mieć udział w zapobieganiu otyłości, za sprawą hamowania aktywności lipazy trzustkowej przez substancję o nazwie galangina zawartą w kłączu Alpina galanga. Dodatkowo właściwości rozkurczowe sprawdza się również przy dolegliwościach miesiączkowych.

Galgant, a nowotwory

Choć naukowcy wciąż badają wpływ surowców roślinnych na nowotwory, to ten temat jest dość trudny do zweryfikowania. Uczeni, na podstawie swoich badań sugerują, że galgant może chronić ciało człowieka przed nowotworem, a nawet niszczyć istniejące komórki rakowe. To za sprawą substancji aktywnej zawartej w jego kłączu – galanginie. Badania te dotyczyły nowotworów jelita grubego oraz piersi i wątroby.

Korzeń gigantów  w męskiej sprawie

Galgant podejrzewany jest również o pozytywne działanie w pewnej męskiej sprawie. Otóż, istnieją pewne „przesłanki” wskazujące na to, że regularne spożywanie korzenia galgantu wraz z owocem granatu wpływa na zwiększenie liczby plemników oraz ich ruchliwość. Mimo, że wciąż istnieje mało danych potwierdzających ten temat, to włączenie obu tych składników do codziennego jadłospisu zainteresowanych, nie powinno raczej stanowić problemu.

Nalewka z galgantu - pobudza ciało i umysł

Wyciągi alkoholowe ze świeżych bądź suszonych kłączy, wywierają korzystny skutek na układ krwionośny człowieka. Zarówno spożywane jak i wcierane wyciągi alkoholowe z galgantu pobudzają obwodowe krążenie krwi, w mięśniach oraz skórze. Wpływają na rozszerzenie naczyń wieńcowych serca i jego odpowiednie natlenienie. Stosowane zewnętrznie, wpływają na lepsze ukrwienie masowanego obszaru, rzecz jasna. Wspomniane wyciągi alkoholowe działają też na wydajność i poprawę pracy intelektualnej oraz na wzmocnienie procesów psychicznych, chroniąc człowieka przed załamaniem nerwowym.

Galangal to kolejna z wielu roślin o wielokierunkowym działaniu, warto go stosować by wspomóc zdrowie. Jej stosowanie jest banalnie proste. Herbatka z galgantu, posiłek przyprawiony tym składnikiem czy też nalewka galgantowa, wszystkie te przetwory możemy sami wykonać w domu i cieszyć się mocą tego cudownego zioła

Przeciwskazania do stosowania galgantu

Osoby przyjmujące leki oraz kobiety w ciąży i kobiety karmiące powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceuta przed rozpoczęciem fitoterapii. Galgant może wpływać negatywnie na działanie leków zażywanych przy schorzeniach żołądka.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami blogowymi: 6 SPOSOBÓW NA WYKORZYSTANIE WIELKIEJ MOCY IMBIRU

 

Bibliografia:

A. R. Srividya, S. P. Dhanabal, V. K. Misra, and G. Suja; Antioxidant and Antimicrobial Activity of Alpinia officinarum; Indian J Pharm Sci. 2010 Jan-Feb; 72(1): 145–148.

Kumar S., Alagawadi K.R.: Anti-obesity effects of galangin, a pancreatic lipase inhibitor in cafeteria diet fed female rats. Pharm. Biol. 2013, 51(5), 607-613.

M.D. K. Fedder , H. B. Jak.obsen , I. Giversen , L.P. Christensen , E. T Parner , J. Fedder ; An Extract of Pomegranate Fruit and Galangal Rhizome Increases the Numbers of Motile Sperm: A Prospective, Randomised, Controlled, Double-Blinded Trial; PLoS One. 2014 Oct 2;9(9):e108532.

Shang-Tao Chien, Ming-Der Shi, Yi-Chieh Lee, Chou-Chia Te, Yuan-Wei Shih; Galangin, a Novel Dietary Flavonoid, Attenuates Metastatic Feature via PKC/ERK Signaling Pathway in TPA-treated Liver Cancer HepG2 Cells; Cancer Cell Int. 2015 Feb 4;15:15.

Tae Kwun Ha, Mi Eun Kim, Ju Hwa Yoon, Sung Jin Bae, Jihye Yeom, Jun Sik Lee; Galangin Induces Human Colon Cancer Cell Death via the Mitochondrial Dysfunction and Caspase-Dependent Pathway; Exp Biol Med (Maywood). 2013 Sep;238(9):1047-54.

Wei Song , Chong-Yang Yan, Qian-Qian Zhou, Lin-Lin Zhen; Galangin Potentiates Human Breast Cancer to Apoptosis Induced by TRAIL Through Activating AMPK; Biomed Pharmacother. 2017 May; 89:845-856.

https://rozanski.li/694/alpinia-lekarska-galanga-alpinia-officinarum-hance/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl