6 sposobów na wykorzystanie wielkiej mocy imbiru 1
imbir właściwości

6 sposobów na wykorzystanie wielkiej mocy imbiru

     SPIS TREŚCI: 

  1. Pogromca przeziębienia 
  2. Na obolałe mięśnie i stawy 
  3. Imbir na dobrą pamięć 
  4. Odwar z kłączy imbiru załagodzi ból gardła
  5. Niespokojny brzuch
  6. Kąpiel na rozgrzewkę

Pogromca przeziębienia 

Imbir, w postaci świeżych lub suszonych kłączy, pomaga udrożnić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, która towarzyszy przeziębieniu. Wpływa na zmniejszenie kataru oraz stymuluje układ odpornościowy. Napoje i potrawy wzbogacane imbirem rozgrzewają ciało. Jeśli czujesz, że padłeś ofiarą zimowego przeziębienia, imbir może stać się Twym wybawcą. Połącz sok malinowy z tartym lub suszonym, mielonym imbirem, odrobiną papryczki chili i pomarańczą. Całość zmniejszaj z ciepłą wodą i pij kilka szklanek w ciągu dnia. Po takiej kuracji na pewno poczujesz się lepiej.

 

Na obolałe mięśnie i stawy 

Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co jest szczególnie przydatne w chorobach reumatycznych czy kontuzjach sportowych. Oprócz codziennego spożywania imbiru w potrawach, warto przygotować sobie „imbirowy olejek” do stosowania zewnętrznego. Tak więc:  po 1 łyżce zmielonego imbiru, pieprzu cayene oraz mielonej kurkumy zalej 1 szklanką ciepłej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Całość odstaw w cieple miejsce na 2 tygodnie. Pamiętaj jednak, aby co dzień wstrząsnąć słoikiem. Po dwóch tygodniach odcedź imbirowy olej przez gęstą gazę, wyciskając z niej ile się da. Taką gazę można wykorzystać do przygotowania okładu. Powstałym olejem smaruj bolące mięśnie i stawy.

 

Imbir na dobrą pamięć 

Imbir przyczynia się do hamowania rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Codzienne spożywanie imbiru w postaci przyprawy czy ziołowej herbatki zmniejsza stany zapalne, w tym również w obrębie układu nerwowego. Poprawia również ogólną funkcję poznawczą mózgu oraz pamięć. Słodkim sposobem na suplementację imbiru jest połączenie świeżego lub suszonego, mielonego kłącza z miodem. Taka słodko-pikantna pasta to świetny dodatek to pieczywa oraz warzyw.

 

Odwar z kłączy imbiru załagodzi ból gardła

Gotowany na wolnym ogniu przez ok 30 minut odwar z suszonego imbiru (1 łyżeczka na 1 kubek wody), po przestudzeniu zmieszaj z 1 łyżeczką miodu oraz 1 łyżeczką oliwy z oliwek lub nierafinowanego oleju rzepakowego. Kiedy męczy Cię ból lub suchość gardła wystarczy wypłukać gardło sporządzoną miksturą.

 

Niespokojny brzuch

Od lat imbir stosowany jest jako łagodna pomoc na rozstrój żołądka. Niezależnie czy są to nudności w ciąży czy choroba lokomocyjna, skurcze jelit czy wzdęcia, imbir łagodzi mdłości, rozluźnia przewód pokarmowy i przynosi ulgę. Szybkim i łatwym sposobem jest żucie kawałka korzenia imbiru lub picie naparu z kłącza.

 

Kąpiel na rozgrzewkę

Rozgrzewające właściwości imbiru warto wykorzystać zwłaszcza podczas chłodnych miesięcy. Kąpiel imbirowa to świetne rozwiązanie dla wszystkich zmarzluchów, mających problem z odpowiednim krążeniem krwi w kończynach. 3-4 łyżki suszonego imbiru wsyp wraz z ulubioną solą kąpielową (np. solą Bocheńską) do bawełnianego woreczka o gęstym splocie. Woreczek umieść w naczyniu i zalej gorącą wodą. Po 15 minutach, napar wraz z woreczkiem przelej do wanny z ciepłą wodą. Relaksuj się w imbirowej kąpieli 15-30 min, a po wyjściu z wody i osuszeniu ciała owiń się grubym ręcznikiem.

 

Źródło:

http://www.paulinamedicalclinic.com/wp-content/uploads/2014/06/ginger-review.pdf

Komentarze do wpisu (1)

18 lutego 2019

Bardzo fajny, rzeczowy artykuł!!!!!!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl