Producenci
Głóg – remedium na sercowe sprawy 0
Głóg – remedium na sercowe sprawy

Głóg – remedium na sercowe sprawy

Głóg występuje w postaci krzewów lub niewysokich drzew. Spotkać go można w większości krajów europejskich. Wykorzystywany był w medycynie ludowej do leczenia bezsenności, biegunek, chorób pęcherzyka żółciowego, natomiast w medycynie chińskiej był stosowany w celu złagodzenia dolegliwości trawiennych. Poza miejscem w Farmakopei, wzmianki o tej niesamowitej roślinie znaleźć można także w mitologiach i wierzeniach.

Głóg ma symboliczne miejsce w wierzeniach wielu prastarych ludów – starożytnych Rzymian, Greków, Celtów oraz Słowian. Złamanie gałęzi głogu miało przynieść pecha, natomiast pozostawienie tejże gałęzi głogu przed drzwiami domu, zabezpieczało dom i jego domowników przed czarownicami, strzygami czy wampirami. Chronił niemowlęta przed urokami. Jednak głóg to również symbol miłości i nadziei. Na grobie sławnych kochanków Tristana i Izoldy, wyrósł głóg, który oplótł ich ciała, aby nawet po śmierci mogli się połączyć. Głóg goił złamane serca nieszczęśliwie zakochanych. Ta symbolika nie na darmo krąży po dziś dzień. Głóg to bardzo wartościowa roślina z której zarówno owoce jak i kwiaty są użytkowane w celach zdrowotnych. Farmakopea Polska VI opisuje owoc i kwiatostan głogu jako surowiec zielarski, służący do przyrządzenia nalewki i stosowania w przypadku delikatnej niewydolności serca. Zatem głóg to surowiec prawdziwie sercowy, leczy zarówno złamane jak i chorowite serca.  

Właściwości prozdrowotne głogu

Ochrona serca i naczyń krwionośnych

Substancjami aktywnymi głogu są polifenole (flawanole, kwasy fenolowe, proantocyjanidyny i antocyjany) znajdujące się w jego owocach oraz kwiatach. Badania przeprowadzane z udziałem zwierząt wykazują, że ekstrakty z owoców oraz kwiatów głogu mogą wpłynąć korzystnie na poziom cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Mianowicie w badaniach tych zaobserwowano wzrost cholesterolu HDL oraz spadek cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Naukowcy tłumaczą to zjawisko, zmniejszeniem wchłaniania i biosyntezy cholesterolu, oraz szybszym usuwaniu cholesterolu (w postaci kwasów żółciowych) z organizmu następującym po systematycznym spożywaniu ekstraktu z owoców głogu.

Tradycyjny lek recepturowy to nalewka z kwiatostanu głogu (Crataegi tinctura). Nalewka ta  poprawia ukrwienie mięśnia sercowego poprzez rozszerzenie naczyń wieńcowych. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi i łagodnie obniża ciśnienie. Nalewka wywiera również dodatni wpływ inotropowy na serce, co oznacza, że zwiększa siłę skurczu serca. Dlatego też zalecana jest w stanach szybkiego męczenia się, łagodnego zwolnienia rytmu zatokowego serca, w początkowym stadium niewydolności serca, a także przy dolegliwościach serca o podłożu nerwowym (według ulotki Crataegi tinctura).

Działanie antyoksydacyjne oraz wpływ na aktywność układu odpornościowego

Głóg to nie tylko działanie kardioprotekcyjne, jest on także bogatym źródłem antyoksydantów, głównie polifenoli. Zarówno owoce jak i kwiatostany głogu zawierają związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które niszczą DNA, komórki ciała, naczynia krwionośne i inne organy. Wpływają hamująco na utlenianie cholesterolu LDL, który w utlenionej formie jest niebezpiecznym czynnikiem w powstaniu miażdżycy naczyń. Wolne rodniki sprzyjają wielu chorobom o podłożu zapalnym, schorzeniom oczu, cukrzycy, nowotworom… Bardzo ważne jest, aby nasza dieta dostarczała odpowiednia ilość antyoksydantów. Równowaga zachowana między wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami jest jednym z elementów zapobiegania wielu schorzeniom.

Jak podaje literatura głóg wpływa również hamująco na stany zapalne, poprzez zapobieganie powstawaniu i uwalnianiu mediatorów procesu stanu zapalanego.

Bomba witaminowa

Zarówno owoce, liście jak kwiatostany głogu zawierają ogrom korzystnie działających na nasze zdrowie substancji. Są to między innymi witamina C, PP, A, witaminy z grupy B, sole mineralne, pektyny i garbniki. Wymienione składniki połączone z antyoksydantami to prawdziwa „broń” w walce z  drobnoustrojami. Przetwory z głogu na pewno przydadzą się nam podczas przemęczenia fizycznego czy przeziębienia. Jak donosi literatura, alkoholowe ekstrakty z głogu, odnosiły pozytywny skutek przeciwko niektórym gatunkom bakterii oraz grzybów.

Przeciwwskazania

Głóg nie jest tutaj wyjątkiem. Jak każda roślina lecznicza, ma przeciwwskazania do stosowania jej. Mimo, że surowce roślinne działają dużo łagodniej niż chemiczne, ukierunkowane leki, a głóg jest stosunkowo bezpiecznym „ziołem” to należy zachować ostrożność w jego zażywaniu. Przeciwwskazaniem do korzystania z głogu jest niskie ciśnienie krwi, złożone problemy z sercem i zażywanie leków na serce i układ krążenia. 

 

Głogowe wspaniałości znajdziesz tutaj ->  https://www.zielnikjagi.pl/pl/searchquery/glog/1/phot/5?url=glog

 

Kulczyński, A. Gramza-Michałowska; "Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu"; Probl Hig Epidemiol 2016, 97(1): 24-28

D. Król „Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą”; Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu; Postępy Fitoterapii 2/2011, s. 122-126

G. Nowak; "Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca"; Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinowskiego w Poznaniu herba Polonica, Vol. 55 No 2 2009

Tariq SA, Nisar M, Khan H, Shah MR. "The biological performance of Crataegus songarica against certain infectious fungal and bacterial diseases". Biol Med J 2014, 6(1): 1-4.

Ye XL, Huang WW, Chen Z, Chen X. "Synergetic effect and structure-activity relationship of 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A reductase inhibitors from Crataegus pinnatifida"; Bge. J Agric Food Chem 2010, 58(5): 3132-3138.

https://receptura.edu.pl/nalewka-z-kwiatostanu-glogu-crataegi-tinctura/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl