Wieczorna prymulka – na ratunek zdrowiu! 1
Wieczorna prymulka – na ratunek zdrowiu!

Wieczorna prymulka – na ratunek zdrowiu!

Wiesiołek to drobna, polna roślina o żółtych kwiatach. Ciekawostką jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych roślin, kwiaty wiesiołka otwierają się dopiero pod koniec dnia, a zamykają po północy. Nazywane są „wieczorną prymulką”. Choć w ziołolecznictwie wykorzystywane są wszystkie elementy tej rośliny, to największe znaczenia dla zdrowia człowieka mają jego nasiona. Same zawierają sporo błonnika, minerały (magnez, wapń, cynk i selen), witaminę E, fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol) i około 14% oleju. To właśnie ten olej cieszy się największą sławą.

Skład oleju z nasion wiesiołka

Olej z wiesiołka zawiera ok 70% kwasu linolowego (LA), 7-10 % kwasu gamma-linolenowego (GLA), ok. 9% kwasu palmitynowego i ok. 9% kwasu oleinowego. Mimo, ze wszystkie wymienione kwasy tłuszczowe są ważnymi składnikami pokarmowymi dla człowieka, to rzadko spotykanym oraz bardzo cennym jest właśnie kwas gamma-linolenowy w skrócie nazywany GLA.

NNKT

GLA należy do grupy kwasów tłuszczowych NNKT. Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe o długich cząsteczkach i wiązaniach podwójnych. Organizm człowieka nie jest w stanie ich sam wyprodukować lub wyprodukować wystarczającej ilości, dlatego też musimy spożywać je wraz z pokarmem. Mają one ogromną wartość biologiczną, ponieważ są podstawowym składnikiem budulcowym błon komórkowych wszystkich naszych komórek, a w narządach takich jak oko czy mózg budują większość tkanek. Ze względu na miejsce występowania wiązania podwójnego w cząsteczce NNKT dzielą się na:

Kwasy omega-3 (kwas alfa-linolenowy — ALA, kwas dokozaheksaenowy — DHA, kwas eikozapentaenowy — EPA, kwas dokozapentaenowy — DPA)

Kwasy omega-6 (kwas linolowy — LA, kwas g-linolenowy — GLA, kwas arachidonowy)

Kwasy omega-9 (kwas oleinowy, kwas erukowy)

GLA

Kwas gamma-linolenowy to wielonienasycony kwas tłuszczowy, którego łańcuch składa się z 18 atomów węgla i zawiera w swojej cząsteczce 3 wiązania podwójne. GLA może być wytworzony w niewielkich ilościach w organizmie człowieka w szeregu reakcji chemicznych z kwasu linolowego, jednak natężenie tych przemian zależy od aktywności enzymu – delta-6-desaturazy. Aktywność ta zależy od wieku, stanu zdrowia, diety i ogólnego odżywienia organizmu, a także od gospodarki hormonalnej organizmu. Badania naukowe pokazują, że spada ona wraz z wiekiem oraz jeśli któryś z wymienionych czynników odbiega od normy. Kwas ten jest nazywany „kwasem warunkowo niezbędnym”.  Niestety istnieje niewiele, znanych nam źródeł  kwasu gamma-linolenowego i są nimi: nasiona wiesiołka dwuletniego, ogórecznika, żmijowca zwyczajnego, konopi siewnych, pestki czarnej porzeczki i algi. Jak można zauważyć, nie są to surowce roślinne spożywane przez nas co dnia. A szkoda, ponieważ GLA wykazuje wiele ciekawych właściwości.

Właściwości kwasu gamma-linolenowego i oleju z nasion wiesiołka

Działanie przeciwzapalne

GLA przekształcany jest  w organizmie człowieka w przeciwzapalne eikozanoidy. Dlatego też kwas gamma-linolenowy pomocny jest w  terapii schorzeń o podłożu prozapalnym, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, alergia, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry i inne. Osoby borykające się z podobnymi problemami powinny włączyć do swojej codziennej diety mielone nasiona z wiesiołka lub olej wiesiołkowy, aby zminimalizować stany zapalne w swym organizmie.

Sprawny układ krążenia

Na prawidłową pracę układu krążenia wpływa nie tylko właściwa budowa elementów tego systemu, ale również ciśnienie krwi, krzepliwość i odpowiedni poziom lipidów we krwi. Kwas gamma-linolenowy w szczególności polecany jest osobom z problemami wynikającymi z układu krążenia. Kwas wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może zapobiegać nadciśnieniu. Utleniony w ścianie naczyń krwionośnych cholesterol LDL, powoduje powstanie w tym miejscu ogniska miażdżycowego, która sprzyja tworzeniu się miażdżycy, co z kolei może doprowadzić do zawału. Badania dowodzą, że suplementacja GLA obniża poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz powoduje wzrost cholesterolu HDL we krwi. Przyczyniają się do tego również pozostałe NNKT zawarte w nasionach wiesiołka.

Skuteczne odchudzanie

Nasiona wiesiołka dwuletniego to dobre źródło błonnika, NNKT oraz minerałów. Spożywane w postaci zmielonej, przywracają prawidłową perystaltykę jelit, ułatwiają ich oczyszczanie ze szkodliwych produktów przemiany materii, wspomagają prawidłowe procesy trawienia oraz wchłaniania składników. Dodatkowo  badania przeprowadzane z udziałem zwierząt, którym podawano GLA dowiodły, że kwas ten sprzyja nasileniu procesów spalania tkanki tłuszczowej i skutecznemu odchudzaniu. Należy też pamiętać, że doświadczeniu towarzyszyła prawidłowo zbilansowana dieta.

Piękna, zdrowa skóra

Kwas linolowy jest jedną z głównych substancji budulcowych w warstwie rogowej skóry. Jego niedobór powoduje uszkodzenia warstwy lipidowej skóry. Dodatkowo braki tego składnika, jak również GLA mogą doprowadzić do występowania stanów zapalnych oraz chorób o podłożu zapalnym. Dostarczanie wraz z dietą kwasu linolowego oraz gamma-linolenowego, a także kwasów z rodziny omega-3, o dużych możliwościach antyoksydacyjnych, ochrania skórę przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają struktury komórek skóry. Substancje te redukują również uczucie świądu i suchość skóry, która towarzyszy większości osób mających kontakt z popularnymi kosmetykami i detergentami. Kwasy tłuszczowe wpływają na utrzymanie prawidłowego nawodnienia skóry oraz sprawiają, że skóra jest elastyczna i jędrna.

Sprawy umysł i ciało

Kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach wiesiołka są składnikiem układu nerwowego, w tym mózgu. Dodatkowo chronią go przed szkodliwą działalnością wolnych rodników, która w szczególności zauważalna jest u ludzi starszych. Suplementacja w postaci mielonych nasion wiesiołka lub oleju wiesiołkowego sprzyja prawidłowej budowie i pracy mózgu oraz układu nerwowego, a także polecana jest osobom borykającym się ze schorzeniami takimi jak stwardnienie rozsiane. Badania naukowe sugerują również, że kwas gamma-linolenowy, zażywany systematycznie ok 6 miesięcy ma kojący wpływ na odczucie suchości oka u osób z zespołem suchego oka.

 

Nasiona wiesiołka dwuletniego zawierają substancje istotne dla zdrowia człowieka. Naukowcy upatrują w nich możliwość leczenia dokuczliwych schorzeń powstałych na tle zapalnym, które niestety dotyczą coraz większej liczby osób. Warto zatem, sięgnąć po te małe ziarenka, zanim będzie za późno.

 

 

 

 

 

Bibliografia:

Kaźmierska, E. Gawor, ; Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA) ; 4 / 2015 / vol. 4 Kosmetologia Estetyczna

Lesiak, M. Ciążyńska; Wpływ kwasu g-linolenowego oraz honokiolu na funkcje skóry; Forum Dermatologicum 2017, tom 3, nr 4, 152–156

Białek, J. Rutkowska ; Znaczenie kwasu γ-linolenowego w profilaktyce i terapii; Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 892-904

Dąbrowska-Bender, D. Mirowska-Guzel „Żywienie chorych na stwardnienie rozsiane — przegląd piśmiennictwa”; Polski Przegląd Neurologiczny

www.rozanski.li

Komentarze do wpisu (1)

1 września 2020

prosze panstwa jestem zaiteresowana cherbata z , Wieczorna prymulka i olej z nasion wiesiolka o dostanie czy to jest mozliwe do Canady wysylka zpowazaniem Alfreda

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl