Najpopularniejsze zioła lecznicze, które warto mieć w domowym zielniku 0
10 ziół, które mogą Ci być pomocne!

Najpopularniejsze zioła lecznicze - właściwości ziół, które warto mieć w domowym zielniku

Znane, lubiane i łatwo dostępne zioła. Poznaj zioła, które pomogą Ci uporać się z częstymi dolegliwościami. 

                SPIS TREŚCI:

    1. Zioła lecznicze na kaszel – rozmaryn i tymianek
    2. Polskie zioła lecznicze na ból brzucha  – mięta i rumianek pospolity
    3. Na menstruacyjne dolegliwości – oregano
    4. Na problem z układem pokarmowym, warto mieć przy sobie: koper, dziurawiec i mniszek lekarski
    5. Na zatkane zatoki – papryczka chili
    6. Na przewlekłe zmęczenie ziołowy mix – kolendra i melisa
    7. Na ból stawów i mięśni – kurkuma
    8. Na obrzęki – pietruszka i pokrzywa
    9. Na kiepski nastrój -  bazylia
    10. Na nudności - najpopularniejszy imbir

Zioła lecznicze na kaszel – rozmaryn i tymianek

Zioła te zawierają liczne olejki eteryczne, które wspomagają oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zalegających wydzielin. Działają wykrztuśnie. Dodatkowo występujące w nich taniny działają przeciwzapalnie na błony śluzowe układu oddechowego. Herbatka z ziela tymianku i rozmarynu rozprawi się również z katarem.

Polskie zioła lecznicze na ból brzucha  – mięta i rumianek pospolity

Sztandarowe rośliny lecznicze: liść mięty pieprzowej i koszyczek rumianku pospolitego. Są przydatne w każdym domu. Mięta zawiera olejek eteryczny – mentol, który wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie żołądka i jelit tym również mięśnie brzucha. Dodatkowo jeśli ból brzucha spowodowany jest niestrawnością, zaburzeniami trawienia, mięta wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia trawienie. Olejki eteryczne zawarte w liściach mięty przywracają właściwą perystaltykę jelit oraz dają poczucie odświeżenia.

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, dodatkowo stymuluje wytwarzanie i wydzielanie żółci. Działa rozkurczowo oraz likwiduje wzdęcia, będące często powodem bólu brzucha. 

Na menstruacyjne dolegliwości – oregano

Zawarte w zielu oregano tymol i karwakrol – olejki eteryczne wykazują działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Łagodzą skurcze. Pity podczas ciężkich dni napar z oregano,  na pewno przyniesie ulgę.

Na problem z układem pokarmowym, warto mieć przy sobie: koper, dziurawiec i mniszek lekarski

Jak podają naukowcy, limonen zawarty w zielu i nasionach kopru zwalcza bakterie powodujące problemy w układzie pokarmowym. Łagodzi wzdęcia i jest wiatropędny. Koperek to również źródło błonnika, który sprzyja zdrowiu jelit.

Ziele dziurawca zwyczajnego ma szereg właściwości, które zależne są od sposobu przygotowania tego zioła. To zarówno środek uspokajający i rozkurczowy.  Np nalewka z dziurawca działa uspokajająco, a napar rozluźnia mięsnie gładkie jelit, wspomaga pracę wątroby i układu pokarmowego oraz  woreczka żółciowego.

Korzeń i ziele mniszka lekarskiego, podobnie do swojego poprzednika działa żółciotwórczo i żółciopędnie, ma szerokie zastosowanie w schorzeniach dróg żółciowych. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich i łagodzi nieżyt żołądka. Co ciekawe, surowcem zielarski mniszka jest zarówno korzeń, ziele jak i kwiaty, a każdy nich wykazuje nieco odmienne właściwości lecznicze.

Na zatkane zatoki – papryczka chili

Papryczki chili bogate są w kapsaicynę. Jest to substancja, która pobudza krążenie krwi. Zjedzona wraz z posiłkiem, wpłynie na naczynia krwionośne jamy ustnej, zatok i brzucha. Bogata w papryczkę chili potrawa ułatwi oczyszczenie zatok z zalegających w niej wydzielin. Dodatkowo kasacyjna pobudza układ odpornościowy, pokarmowy i sprzyja odnowie nabłonka układu pokarmowego. Choć tradycyjne ziołolecznictwo nie zalicza papryczki chili do ziół leczniczych to jednak, warto ją stosować ze względu na właściwości przeciwbakteryjne oraz wspomaganie procesów przemiany materii.

Na przewlekłe zmęczenie ziołowy mix – kolendra i melisa

Ciągłe uczucie senności, zmęczenia, braku energii, ból stawów i zły nastrój to częste objawy zatrucia metalami ciężkimi. Systematyczne spożywanie kolendry przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn takich jak metale ciężkie.

Napar z liści melisy lekarskiej zadziała z innej strony. Melisa wykazuje właściwości uspokajające, ułatwia zasypianie. Warto ją pić w momentach silnego stresu i zdenerwowania.

Na ból stawów i mięśni – kurkuma

Kurkumina zawarta w mielonej kurkumie hamuje produkcję działających prozapalnie prostaglandyn w organizmie człowieka. Prostaglandyny powodują takie reakcje organizmu jak ból, zaczerwienienie i obrzęk, zawsze towarzyszą stanom zapalnym. Dodatkowo kurkumina jest silnym antyoksydantem co wykorzystywane jest w terapiach licznych chorób cywilizacyjnych takich jak choroby nowotworowe, RZS, choroba Alzheimera i wielu innych.

Na obrzęki – pietruszka i pokrzywa

Pietruszka znana jest wszystkim jako pyszny dodatek do rosołu. Natomiast jej liście wykazują właściwości moczopędne. Pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Natka pietruszki jest również bogata w witaminę C – która ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Niestety jak wszystko, spożyta w nadmiarze może szkodzić, szczególnie kobietom ciężarnym, gdyż związki zawarte w pietruszce mogą powodować niechciane skurcze macicy.

Liść pokrzywy wykazuje działanie moczopędne i wraz z wodą ułatwia usunięcie z organizmu szkodliwych metabolitów w tym też kwasu moczowego. Dodatkowo ze względu na obecność składników aktywnych takich jak m.in  witaminę C i A oraz krzem i wapń wzmacnia włosy, wspomaga gojenie się podrażnień i problemów skórnych.

Na kiepski nastrój -  bazylia

Choć może zabrzmi to zabawnie, bazylia może wpłynąć na Twój nastrój. Zawarty w niej kwas rozmarynowy stymuluje mózg do produkcji dopaminy i serotoniny. Te dwa neuroprzekaźniki wpływają na poprawę pracy mózgu, niwelują zniechęcenie, a nawet łagodzą stany depresyjne.

Bazylia to taka zdrowsza wersja czekolady 😊

Na nudności - najpopularniejszy imbir

Od lat znany wszystkim przyszłym mamom w stanie błogosławionym – korzeń imbiru. To naturalny i bezpieczny środek na mdłości podczas ciąży, także w chorobie lokomocyjnej. Te cenne właściwości możemy przypisać dwóm składnikom kłączy imbiru, są to gingerol i shogaol. Zwiększają one wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co pozytywnie wpływa na hamowanie nudności i wymiotów.

 

Zioła możemy wykorzystać podczas przygotowywania codziennych potraw, a w nasilonych stanach spożywać napar. 1-2 łyżeczki suszu ziołowego wystarczy zalać 1 szklanką wody o temp ok 90 st, zaparzyć pod przykryciem ok 15 minut, następnie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie.

Powyższy tekst nie stanowi porady medycznej. Osoby zażywające leki, chore, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące powinny skonsultować z lekarzem rozpoczęcie odpowiedniej fitoterapii. 

 

Poznaj ziołowe sposoby na ból głowy --> ziolowe-sposoby-na-bol-glowy

 

Źródło:

https://rozanski.li/

Dermody, Cynthia. 2004. "The Shelf Life of Spices." Accessed February 18, 2022.

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987 

Stephens, Jan. 2010. "Seasoning with Herbs and Spices." Accessed January 30, 2020.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl