Zadbaj o wątrobę! 0
Zadbaj o wątrobę!

Zioła na wątrobę - wspomaganie i regeneracja

Najbardziej popularne zioła na wątrobę, które wspomagają jej funkcjonowanie i regenerację to: ostropest plamisty, karczoch, mniszek lekarski, dziurawiec, kurkuma, babka płesznik oraz zioła przyprawowe. Dowiedz się, jak zioła mogą wspomóc Twoją wątrobę!

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych należących do układu pokarmowego. U człowieka zlokalizowana jest ona pod przeponą po prawej stronie. Wątroba pełni wiele istotnych funkcji, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Między innymi: gromadzi zapas witamin: A, D, B12 oraz żelaza, bierze udział w gospodarce węglowodanów, tłuszczów oraz białek,  uczestniczy w przemianie hemu oraz wytwarzania żółci. Wątroba ma swój udział również w oczyszczaniu organizmu z przeróżnych cząstek. Są to części tkanek, fragmenty komórek, wirusów, bakterii i grzybów, które zostają pochłonięte przez makrofagi wątrobowe. Narząd ten również oczyszcza organizm z wszelakich toksyn, neutralizuje alkohol, amoniak, metabolity leków i innych substancji chemicznych, które zatruwają organizm człowieka.  Można zatem stwierdzić, że wątroba to istne laboratorium, gdzie w każdej sekundzie odbywają się równolegle tysiące przemian chemicznych. Nadmierna eksploatacja tego narządu może niestety doprowadzić do jej niewydolności. I choć posiada ona duże zdolności do odbudowywania się, to powinniśmy szczególnie dbać o swoją wątrobę.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wątroby, należy o niej pamiętać już w kuchni. To co trafia do organizmu człowieka, trafia tam na ogół przez układ pokarmowy. Dieta bogata w naturalną, niskoprzetworzoną żywność, warzywa, zioła i przyprawy dodawane do posiłków oraz woda na pewno wpłynie na jej korzyść. Unikanie konserwantów, barwników, wypełniaczy w żywności, nadużywania alkoholu, leków itp. to codzienna profilaktyka prawidłowo działającej wątroby. Wspomóc nas również mogą zioła lecznicze, gdyż wiele z nich zawiera substancje korzystnie wpływające na oczyszczanie, funkcjonowanie regenerację wątroby. Oto najlepsze zioła na wątrobę:

      SPIS TREŚCI:

  1. Ostropest plamisty by oczyścić wątrobę
  2. Mniszek lekarski, niezastąpiony wśród ziół na wątrobę
  3. Karczoch zwyczajny w parze z ostropestem
  4. Dziurawiec zwyczajny
  5. Kurkuma przeciw wolnym rodnikom
  6. Babka płesznik i błonnik witalny 
  7. To ważne, gdy stosujesz zioła na wątrobę

Ostropest plamisty by oczyścić wątrobę

Nasiona ostropestu plamistego zawierają sylimarynę, której zawdzięczają swoją sławę. Substancja ta działa ochronnie na wątrobę, poprzez stabilizację błon komórkowych hepatocytów. To zabezpiecza wątrobę przed łączeniem się substancji toksycznych z powierzchnią jej komórek, a także stymuluje ich zdolności regeneracyjne. Nasionu ostropestu plamistego ma działanie detoksykacyjne i przyspiesza usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu oraz wpływa na prawidłowy poziom prób wątrobowych. Sylimaryna jest polecana w przypadku zatruć np. muchomorem, w terapii skutków długotrwałego spożywania alkoholu oraz leków. Surowiec ten wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu, gdyż sylimaryna hamuje podziały jego komórek. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.

Mniszek lekarski, niezastąpiony wśród ziół na wątrobę

Mniszek lekarski to bardzo popularne zioło, stanowiące podstawę ziołolecznictwa, występujące praktycznie na każdym ogródku i na każdej łące. Już ż w X wieku stosowano go na schorzenia związane z wątrobą. Może być spożywany w formie świeżych sałatek, kawy z korzenia lub herbatek z całej rośliny. Jest to zioło niewątpliwie wspomagające funkcje i oczyszczanie wątroby. Korzeń i ziele mniszka lekarskiego ma właściwości przeciwzapalne, działanie żółciopędne i żółciotwórcze tzn. stymuluje wątrobę do produkcji i wydzielania żółci, która jest następnie jest magazynowana w pęcherzyku żółciowym. Dba o drogi żółciowe, przyczyniając się do ochrony przed powstaniem kamicy żółciowej.  Dzięki temu, toksyny znajdujące się w wątrobie są skutecznie z nią wiązane i usuwane. Żółć natomiast jest emulgatorem dla tłuszczów i dzięki niej organizm trawi te składniki. Pozostałości wraz z truciznami usuwane są z organizmu z kałem. Mniszek lekarski wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, co zdaniem naukowców wpływa na ochronę komórek wątroby przed utleniającymi je wolnymi rodnikami.

Karczoch zwyczajny w parze z ostropestem

Karczoch to roślina jadalna, zawierająca duże ilości prebiotyku inuliny, która wspomaga mikrobiotę w ludzkim organizmie. Zawiera również substancję, która podobnie do sylimaryny z ostropestu wspomaga działanie wątroby. Jest nią cynaryna. Substancja ta wykazuje właściwości ochronne i odtruwające na komórki wątroby. Działa żółciotwórczo i żółciopędnie, wpływa na prawidłową pracę wątroby. Zabezpiecza ją przed nadmiernym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo zmniejsza ryzyko stłuszczenia wątroby i obniża poziom cholesterolu we krwi. Spożywać ziele karczocha możemy zarówno jako warzywo, sok z karczocha, napar z liści oraz ekstrakt w postaci tabletek, kapsułek. 

Dziurawiec zwyczajny

Ziele dziurawca zwyczajnego podobnie jak poprzednicy należy do ziół wspomagających wytwarzanie i wydzielanie żółci. Co ważne, działa też rozkurczowo, co co może przynieść ulgę podczas ataku kamicy żółciowej. Mimo ogromnych zalet, zioło to ma właściwości fotouczulające pod wpływem promieni słonecznych. Wykazuje liczne interakcje w wieloma lekami, dlatego należy bezwzględnie sprawdzić, czy ziele dziurawca nam nie zaszkodzi. 

Kurkuma przeciw wolnym rodnikom

Kurkuma to potoczna nazwa kłączy ostryżu długiego. Jest to bardzo popularna przyprawa, która w Indiach spożywana jest przez mieszkańców tego kraju, każdego dnia. Mielona kurkuma podobnie jak mniszek lekarski pobudza wątrobę do produkcji i wydzielania żółci. Dodatkowo zawarta w kurkumie kurkumina ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. To dzięki temu zabezpiecza hepatocyty czyli komórki miąższu wątroby przed nadmiernym utlenianiem ich przez wolne rodniki, pochodzące z produktów przemiany materii oraz substancji toksycznych. Kurkumina wpływa protekcyjnie na wątrobę w stanach uszkodzenia tego narządu, spowodowanych szkodliwym działaniem alkoholu i leków, a także środków ochrony roślin i toksyn roślinnych.

Babka płesznik i błonnik witalny 

Mimo, iż babka płesznik nie jest standardowym surowcem zielarskim wykazującym wpływ na zdrowie wątroby to warto się przyjrzeć tym małym nasionkom. Systematyczne spożywanie nasion babki czy też błonnika witalnego wpływa nie tylko na stan wątroby, ale całego układu pokarmowego. Nasiona te, w układzie pokarmowym, pęcznieją pod wpływem wody i ułatwiają pasaż jelit (bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości wody wraz z błonnikiem witalnym!). Zmniejszają częstotliwość występowania zaparć, a co za tym idzie, zapobiegają zbyt długiemu przebywaniu toksyn w jelitach. Dodatkowo nasiona babki płesznik, tak jak w przypadku błonnika, wiążą metale ciężkie, które następnie usuwane są wraz z masą kałową. Choć nasiona babki płesznik nie ma bezpośredniego wpływu na oczyszczanie wątroby, to jednak jej pośrednie działanie, wspomagające pracę wątroby, jest bardzo ważne dla zdrowia. Prawidłowa perystaltyka jelit zapewnia stałe usuwanie toksyn, produktów przemiany materii z organizmu, również tych, które pochodzą z wątroby .

To ważne, gdy stosujesz zioła na wątrobę

Oczywiście istnieje szereg innych ziół wykazujących pozytywny wpływ na oczyszczanie, regenerację, ochronę hepatocytów oraz usprawniające pracę tego narządu . Jednak, aby mogły one zadziałać należy zgłębić wiedzę dotyczącą ilości stosowanych ziół, a także długości terapii, ponieważ każda substancja w nadmiarze może stać się trucizną. Istotnym elementem stosowania kuracji ziołowych jest spożywanie wystarczającej ilości wody. Większość przemian metabolicznych w organizmie człowieka, odbywa się  w środowisku wodnym. Prawidłowa podaż wody umożliwia zajście tych reakcji oraz usuniecie toksyn z organizmu wraz z moczem oraz potem.

Preparaty ziołowe, mieszanki ziołowe, gatunki opisane powyżej, a także inne działające wspomagająco w schorzeniach wątroby m.in. glistnik jaskółcze ziele, nasiona czarnuszki, liść pokrzywy oraz  dostępne są w sklepach zielarskich, także w Zielniku Jagi.

Powyższy tekst nie stanowi porady medycznej. Osoby zażywające leki, chore, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące powinny skonsultować z lekarzem rozpoczęcie fitoterapii. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ziół, zapraszamy do artykułu: ZIOŁA NA SERCE I UKŁAD KRWIONOŚNY i ZIOŁA NA CHOLESTEROL

 

Bibliografia: 

https://rozanski.li/

https://www.healthline.com/health/liver-supplement#takeaway

https://balanceone.com/blogs/news/the-top-11-supplements-to-support-liver-function

"Artichoke leaf extract — Recent findings reflecting effects on lipid metabolism, liver and gastrointestinal tracts." K.Kraft; Phytomedicine, Volume 4, Issue 4, December 1997, Pages 369-378

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987 

 

Autor artykułu:

Autor artykułu Beata Widlińska-Wojtasik Zielnik Jagi   mgr inż. Beata Widlińska-Wojtasik 

Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku Żywienie Człowieka, dietetyk z wieloletnim stażem oraz technik farmaceutyczny 
Opinie i porady autora z zakresu zdrowego odżywiania i fitoterapii:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl