Zadbaj o wątrobę! 0
Zadbaj o wątrobę!

Zadbaj o wątrobę!

Wątroba to jeden z narządów wewnętrznych należących do układu pokarmowego. U człowieka zlokalizowana jest ona pod przeponą po prawej stronie. Wątroba pełni wiele istotnych funkcji. Między innymi: gromadzi zapas witamin: A, D, B12 oraz żelaza, bierze udział w gospodarce węglowodanów, tłuszczów oraz białek,  uczestniczy w przemianie hemu oraz wytwarzania żółci. Wątroba ma swój udział również w oczyszczaniu organizmu z przeróżnych cząstek. Są to części tkanek, fragmenty komórek, wirusów, bakterii i grzybów, które zostają pochłonięte przez makrofagi wątrobowe. Narząd ten również oczyszcza organizm z wszelakich toksyn, neutralizuje alkohol, amoniak, metabolity leków i innych substancji, które zatruwają organizm człowieka.  Można zatem stwierdzić, że wątroba to istne laboratorium, gdzie w każdej sekundzie odbywają się równolegle tysiące przemian chemicznych. Nadmierna eksploatacja tego narządu może niestety doprowadzić do jej niewydolności. I choć posiada ona duże zdolności do regeneracji, to powinniśmy o nią szczególnie dbać.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wątroby, należy o niej pamiętać już w kuchni. To co trafia do organizmu człowieka, trafia tam na ogół przez układ pokarmowy. Dieta bogata w naturalną, niskoprzetworzoną żywność, warzywa, zioła i przyprawy dodawane do posiłków oraz woda na pewno wpłynie na jej korzyść. Unikanie konserwantów, barwników, wypełniaczy w żywności, alkoholu, leków itp. to codzienna profilaktyka prawidłowo działającej wątroby. Pomóc nam mogą również zioła, gdyż wiele z nich zawiera substancje korzystnie wpływające na oczyszczanie, regenerację i funkcjonowanie wątroby. Oto one:

 

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty swoją sławę zawdzięcza zawartej w nim substancji – sylimarynie. Substancja ta działa protekcyjnie na komórki wątroby, poprzez stabilizację ich błon komórkowych. To zapewnia wątrobie ochronę przed łączeniem się toksyn z powierzchnią jej komórek, a także stymuluje ich zdolności regeneracyjne. Ostropest plamisty przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu oraz wpływa na prawidłowy poziom prób wątrobowych. Sylimaryna jest polecana w przypadku zatruć np. muchomorem, w terapii skutków długotrwałego spożywania alkoholu oraz leków. Surowiec ten wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu, gdyż sylimaryna hamuje podziały jego komórek. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.

 

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to bardzo popularne zioło, występujące praktycznie na każdym ogródku i na każdej łące. Już ż w X wieku stosowano go na schorzenia związane z wątrobą. Może być spożywany w formie świeżych sałatek, kawy z korzenia lub herbatek z całej rośliny. Jest to zioło niewątpliwie wspomagające funkcje i oczyszczanie wątroby. Mniszek lekarski stymuluje wątrobę do produkcji i wydzielania żółci. Dzięki temu, toksyny znajdujące się w wątrobie są skutecznie wiązane i z niej usuwane. Żółć natomiast jest emulgatorem dla tłuszczów i dzięki niej organizm trawi te składniki. Pozostałości wraz z truciznami usuwane są z organizmu z kałem. Mniszek lekarski wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, co zdaniem naukowców wpływa na ochronę komórek wątroby przed utleniającymi je wolnymi rodnikami.

 

Kurkuma

Kurkuma to potoczna nazwa kłączy ostryżu długiego. Jest to bardzo popularna przyprawa, która w Indiach spożywana jest przez mieszkańców tego kraju, każdego dnia. Kurkuma podobnie jak mniszek lekarski pobudza wątrobę do produkcji i wydzielania żółci. Dodatkowo zawarta w kurkumie kurkumina ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. To dzięki temu zabezpiecza hepatocyty czyli komórki wątroby przed nadmiernym utlenianiem ich przez wolne rodniki, pochodzące z produktów przemiany materii oraz toksyn. Kurkumina wpływa protekcyjnie na wątrobę w stanach uszkodzenia tego narządu, spowodowanych szkodliwym działaniem alkoholu i leków, a także środków ochrony roślin i toksyn roślinnych.

 

Babka płesznik, błonnik witalny

Mimo, iż babka płesznik nie jest standardowym surowcem zielarskim wpływającym na stan wątroby to warto się przyjrzeć tym małym nasionkom. Systematyczne spożywanie nasion babki płesznik czy też błonnika witalnego wpływa nie tylko na stan wątroby, ale całego układu pokarmowego. Nasiona te, w układzie pokarmowym, pęcznieją pod wpływem wody i ułatwiają pasaż jelit (bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości wody wraz z błonnikiem witalnym!). Zmniejszają częstotliwość występowania zaparć, a co za tym idzie, zapobiegają zbyt długiemu przebywaniu toksyn w jelitach. Dodatkowo nasiona babki płesznik, tak jak w przypadku błonnika, wiążą metale ciężkie, które następnie usuwane są wraz z masą kałową. Choć babka płesznik nie wykazuje bezpośredniego wpływu na oczyszczanie wątroby, to jednak jej pośrednie działanie jest bardzo istotne. Prawidłowa perystaltyka jelit zapewnia stałe usuwanie toksyn, produktów przemiany materii z organizmu, również tych, które pochodzą z wątroby.

Oczywiście istnieje szereg innych ziół wykazujących pozytywny wpływ na oczyszczanie, regenerację i ochronę komórek wątroby. Jednak, aby mogły one zadziałać należy zgłębić wiedzę dotyczącą ilości stosowanych ziół, a także długości terapii, ponieważ każda substancja w nadmiarze może stać się trucizną. Istotnym elementem stosowania kuracji ziołowych jest spożywanie wystarczającej ilości wody. Większość przemian metabolicznych w organizmie człowieka, odbywa się  w środowisku wodnym. Prawidłowa podaż wody umożliwia zajście tych reakcji oraz usuniecie toksyn z organizmu wraz z moczem oraz potem.

Źródło:

https://rozanski.li/

https://www.healthline.com/health/liver-supplement#takeaway

https://balanceone.com/blogs/news/the-top-11-supplements-to-support-liver-function

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl